W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS – 1 GRUDNIA 2023

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS – 1 GRUDNIA 2023

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia  1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się  z ludźmi  dotkniętymi chorobą.

Wyraz solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS i ich rodzinami można pokazać poprzez popularyzowanie symbolu Czerwonej Kokardki.

W naszym kraju rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB w Polsce od początku bieżącego roku do połowy listopada wykryto 2590 nowych zakażeń HIV i 165 osób chorych na AIDS.

Nieleczony wirus HIV w ciągu średnio 8 lat prowadzi do rozwoju AIDS.

Dlatego niezwykle ważne jest by wykonać profilaktycznie badanie w kierunku HIV. Szacuje się, że w całej Polsce żyje ok. 35 tys. osób z wirusem, a prawie co druga nie jest świadoma swojego zakażenia.

W Polsce testy w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). W większości z nich istnieje możliwość wykonania szybkich testów w kierunku kiły i HCV. Procedurze towarzyszy profesjonalne poradnictwo okołotestowe.

Adresy PKD w całej Polsce można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd

 

 DROGI ZAKAŻENIA HIV

Obraz zawierający tekst, Czcionka, logo, design
Opis wygenerowany automatycznie

Możesz uniknąć zakażenia HIV:

  • używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych np. żyletek, sprzętu do depilacji,
  • uczęszczaj tylko do specjalistycznych zakładów kosmetycznych i tatuażu, zwracaj uwagę na sterylność przeprowadzonego zabiegu,
  • używaj jednorazowych i sterylnych igieł i strzykawek,
  • unikaj narkotyków i innych substancji psychoaktywnych,
  • używaj prezerwatyw, dzięki temu znacznie zmniejszasz ryzyko zakażenia HIV.

W sytuacji narażenia na zakażenie HIV zgłoś się natychmiast do szpitala zakaźnego prowadzącego terapię antyretrowirusową.

Czas od zdarzenia do przyjęcia leków jest bardzo istotny! Im szybciej otrzymasz leki antyretrowirusowe, tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Najskuteczniej leki działają, jeśli leczenie zostało wdrożone do 48 godzin od zdarzenia.

Lista szpitali prowadzących terapię retrowirusową znajdziesz pod linkiem: https://aids.gov.pl/co_robic/

Więcej informacji można uzyskać na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS:

www.aids.gov.pl

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}