W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zapobiegawczy Nadzór Sanitarny

Zapobiegawczy Nadzór Sanitarny w Oświęcimiu realizuje następujące zadania:

  1. Uzgadnianie zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko oraz uzgadnianie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r. poz. 2081) oraz ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. z 2018r., poz. 2081).
  2. Wydawanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. z 2018r., poz. 2081).
  3. Wydawanie uzgodnień przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
  4. Opiniowanie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dot. budowy, przebudowy, rozbudowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych, części obiektów budowlanych, koncepcji, projektów obiektów remontowanych i odbudowywanych w ramach likwidacji skutków powodzi, z uwzględnieniem wymagań określonych w ustawie z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2015 poz. 1422 z późń. zm ) w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r.  poz. 1422 z późn. zm) oraz przepisach szczególnych, w tym dot. bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska, obiektów służby zdrowia.
  5. Dokonywanie kontroli, w związku z budową, przebudową, zmianą sposobu  użytkowania, planowanym usytuowaniem obiektu budowlanego, zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  6. Uczestniczenie w dopuszczeniu do użytkowania obiektów budowlanych (obiektów  nowo - wybudowanych, przebudowywanych, rozbudowywanych, adaptowanych – zmieniających dotychczasowe przeznaczenie lub użytkowanie ).
  7. Opiniowanie pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych pomieszczeń i urządzeń podmiotów wykonujących działalność leczniczą w myśl Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 26.06.2012r. w sprawie szczegółowych wymagań jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. z 2012 r. poz. 739).
  8. Opiniowanie pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych pomieszczeń i urządzeń żłóbków, przedszkoli, klubów dziecięcych, punktów przedszkolnych w myśl przepisów szczególnych.
  9. Opiniowanie pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych pomieszczeń i urządzeń świetlic środowiskowych w myśl przepisów szczególnych.

 

Odstępstwa wydawane przez PSSE w ramach Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego:

  • § 87 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( tekst jednolity z 2015r.  poz. 1422 z późn. zm. ) - odstępstwo dot. usytuowania tymczasowych, nieskanalizowanych ustępów publicznych na terenach skanalizowanych,
  • § 132 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( tekst jednolity z 2015r.  poz. 1422 z późn. zm. ) - odstępstwo dot. stosowania pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach zakładów opieki zdrowotnej, opieki społecznej, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, lokalach gastronomicznych oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji żywności i środków farmaceutycznych,
  • § 151 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( tekst jednolity z 2015 r. poz. 1422 z późn. zm. ) - odstępstwo dot. recyrkulacja powietrza w budynku opieki zdrowotnej,
  • § 152 ust. 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( tekst jednolity z 2015r. poz. 1422 z późn. zm. ) - odstępstwo dot. usytuowania wyrzutni powietrza na poziomie terenu.

 

Dokumenty niezbędne przy odbiorze:

  • Decyzja o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego lub dokument potwierdzający przeznaczenie lokalu (zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania, zgłoszenie wykonania robót budowlanych itp.).
  • Projekt architektoniczno – budowlany, technologiczny uzgodniony pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych.
  • Protokoły, opinie, uzgodnienia, zgody na odstępstwa wymagane prawem, min.:
    • protokół z mikrobiologicznego i fizyko – chemicznego badania wody instalacji wewnętrznej;
    • protokół kominiarski lub z pomiarów skuteczności wentylacji mechanicznej;
    • protokoły branżowe z pomiarów i badań instalacji wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Dokumenty potwierdzające dopuszczenie do obrotu i powszechnego stosowania wyrobów budowlanych.
  • Umowa dot. odbioru odpadów (komunalnych, medycznych, niebezpiecznych).
  • Umowa dot. zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków.

Wniosek powinien zawierać:

  • dokładne dane wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres zameldowania lub nazwa firmy i jej siedziba, numer NIP, Regon, kontakt telefoniczny)
  • uzasadnienie wystąpienia do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oświęcimiu (opiniowanie dokumentacji, zgłoszenie obiektu do odbioru lub wydanie opini sanitarnej w myśl przepisów szczególnych )
  • krótki opis sprawy (przeznaczenie obiektu lub lokalu, rodzaj i zakres działalności).

Miejsce składania wniosków i odbiór dokumentów:

  • Sekretariat Główny PSSE w Oświęcimiu, I piętro, pokój nr 108

Kontakt telefoniczny:

  • Sekretariat Główny PSSE w Oświęcimiu: 033 843 09 28
  • Sekcji ZNS: 033 843 09 28 wew. 8

Materiały

Zawiadomienie z art. 56 Prawo budowlane
Zawiadomienie​_Państwowej​_Inspekcji​_Sanitarnej​_z​_art​_56.doc 0.09MB
{"register":{"columns":[]}}