Powrót

Dni Otwarte Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Piotrkowie Trybunalskim

15.04.2026

Baner do posta na stronę PSSE

Dni Otwarte Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Piotrkowie Trybunalskim

W dniach 8–9 kwietnia 2026 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
 w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowała Dni Otwarte Państwowej Inspekcji Sanitarnej z okazji Światowego Dnia Zdrowia. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy miasta
i powiatu, reprezentujący różne grupy wiekowe. Program koncentrował się na praktycznych aspektach profilaktyki zdrowotnej oraz na zagrożeniach, z którymi mieszkańcy spotykają się na co dzień.

Dzień pierwszy – spotkanie z seniorami

Pierwszy dzień poświęcono seniorom. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Zastępcy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który mówił o znaczeniu profilaktyki zdrowotnej dla osób po 60. roku życia.

Specjalnymi gośćmi Dni Otwartych byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji, którzy przeprowadzili prelekcję na temat najczęstszych metod oszustw, takich jak „na wnuczka” czy „na policjanta”. Uczestnicy poznali schematy działania sprawców oraz zasady postępowania w sytuacji zagrożenia.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej omówili zagadnienia, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo seniorów:

  • znaczenie szczepień ochronnych (m.in. przeciw grypie, pneumokokom, półpaścowi oraz wirusowi RSV),
  • zasady bezpiecznego stosowania suplementów diety, różnicę między suplementem diety a lekiem,
  • praktyczne wskazówki dotyczące żywienia seniorów, ze zwróceniem uwagi na odpowiednią podaż białka i nawodnienie,
  • profilaktykę chorób odkleszczowych, w tym kleszczowego zapalenia mózgu
    i boreliozy,
  • bezpieczne stosowanie produktów biobójczych w gospodarstwie domowym,
  • działania Sekcji Higieny Komunalnej wpływające na bezpieczeństwo sanitarne
    w codziennym otoczeniu mieszkańców.

Po zakończeniu wykładów uczestnicy korzystali z indywidualnych konsultacji przy stoiskach edukacyjnych. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kalendarza szczepień dla dorosłych oraz zasad bezpiecznego stosowania suplementów.

Dzień drugi – edukacja zdrowotna młodzieży

Drugi dzień wydarzenia skierowano do uczniów szkół ponadpodstawowych z miasta
i powiatu piotrkowskiego, którzy mieli okazję bezpośrednio poznać działalność Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Spotkanie rozpoczęło się w Oddziale Laboratoryjnym Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się procesowi przyjmowania
 i analizy próbek oraz dowiedzieć się, jak sprawdza się, czy spełniają one wymagania bezpieczeństwa zdrowotnego. Ta część programu odsłoniła kulisy pracy Inspekcji, na co dzień niewidoczne dla mieszkańców.

Następnie pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej  poruszyli problemy typowe dla środowiska szkolnego, omawiając objawy, drogi szerzenia i metody zapobiegania wszawicy oraz świerzbowi. Ważnym punktem programu był interaktywny wykład dotyczący substancji psychoaktywnych, koncentrujący się na procesie podejmowania decyzji, presji rówieśniczej oraz konsekwencjach zdrowotnych i społecznych ich używania.

Na stoisku edukacyjnym młodzież mogła zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Wyniki pomiarów stanowiły punkt wyjścia do rozmów o wpływie palenia tytoniu i e-papierosów na organizm oraz o ryzyku uzależnienia.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas

Dni Otwarte w Piotrkowie Trybunalskim stały się okazją do bezpośrednich spotkań
z mieszkańcami i rozmów o zdrowiu w jego codziennym wymiarze. Uczestnicy chętnie zadawali pytania, dzielili się swoimi doświadczeniami i korzystali z porad, co najlepiej pokazuje, jak bardzo potrzebne są takie inicjatywy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Państwa obecność i zainteresowanie tematyką zdrowia są dla nas najlepszą motywacją do dalszych działań.

Szczególne podziękowania dla Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim za współpracę i zaangażowanie.


Galeria zdjęć:

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}