W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obrazek

W dniach  22-28 stycznia 2024 roku obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat tej groźnej choroby i sposobów jej zapobiegania. Rak szyjki macicy jest jednym z częstszych nowotworów występujących u kobiet. W Polsce sytuacja jest szczególnie niepokojąca, gdyż rak ten stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. 

Rak szyjki macicy jest niemal w stu procentach związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przenoszony drogą płciową. Niektóre szczepy HPV są odpowiedzialne za powstawanie zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy, które mogą się rozwijać przez wiele lat bez wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, które pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie ewentualnych zmian.

Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami poza zwykłą cytologią, kobiety w wieku 25-59 lat powinny wykonywać co trzy lata test na obecność wirusa HPV. Test ten polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i sprawdzeniu, czy zawiera on DNA wirusa. Jeśli test jest dodatni, oznacza to, że istnieje podwyższone ryzyko rozwoju raka i konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak kolposkopia czy biopsja. Jeśli test jest ujemny, oznacza to, że ryzyko jest niskie i wystarczy powtórzyć test za trzy lata.

Inną metodą profilaktyki raka szyjki macicy jest szczepienie przeciwko HPV, które jest skuteczne w zapobieganiu zakażeniu niektórymi szczepami wirusa. Szczepienie jest zalecane dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat, a także dla osób starszych, które nie były wcześniej zaszczepione. Szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane, a jego skuteczność wynosi ponad 90%. Szczepienie nie zastępuje jednak badań przesiewowych, ponieważ nie chroni przed wszystkimi szczepami wirusa.

Oprócz badań i szczepienia, ważne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia, który może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Do takich czynników należą: unikanie palenia tytoniu, ograniczanie liczby partnerów seksualnych, stosowanie prezerwatyw, dbanie o higienę intymną, regularne odwiedzanie ginekologa i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów.

Niektóre z objawów, które mogą świadczyć o problemach z szyjką macicy, to: nieprawidłowe krwawienia z pochwy, ból i dyskomfort w okolicy miednicy, nietypowa wydzielina z pochwy, bolesny stosunek seksualny, bolesne miesiączki lub zmiany anatomiczne szyjki macicy. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że profilaktyka raka szyjki macicy to kluczowy element dbania o swoje zdrowie. Regularne badania, szczepienie i zdrowy tryb życia to nasza tarcza obronna w walce z tą groźną chorobą. Nie bądź obojętna na swoje zdrowie i skorzystaj z dostępnych metod profilaktycznych. Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć liczbę zachorowań i zgonów z powodu raka szyjki macicy.

 

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to dobry moment, aby przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i regularne wykonywanie badań przesiewowych.

{"register":{"columns":[]}}