Komunikat Nr 5.2025
NK903.114.2025 Pruszków, 22.10.2025 r.
Komunikat Nr 5.2025
o stwierdzeniu warunkowej przydatności wody do spożycia z wodociągu zakładowego w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. Prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, ul. Partyzantów 2/4, 05-802 Pruszków
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszkowie informuje, że w badaniach próby wody pobranej z sieci wodociągowej wodociągu zakładowego w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. Prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, ul. Partyzantów 2/4, 05-802 Pruszków, stwierdzono:
- ponadnormatywną zawartość żelaza 316 µg/l (norma ≤200 µg/l).
Woda warunkowo nadaje się do spożycia, może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet. Podwyższone stężenie żelaza może powodować pogorszenie właściwości organoleptycznych wody (smak, zapach), możliwość plamienia bielizny, urządzeń sanitarnych, powstawanie osadów w urządzeniach wodociągowych.
Trwają prace mające na celu przywrócenie wody spełniającej wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 r., poz. 2294).
Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.