W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowisko w sprawie wszawicy

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszkowie informuje, że ciężar zwalczania wszawicy wśród uczniów został obecnie przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznym, dla których prowadzenia właściwa jest Państwowa Inspekcja Sanitarna na działania leżące w zakresie działań instytucji opiekuńczo-wychowawczych i pomocy społecznej.

Wszawica, zaliczana pod względem medycznym do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi, nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych stanowiących załącznik do obowiązującej ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013 r.  poz. 947 z późn. zm.). W związku z powyższym  przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zwalczania oraz zapobiegania zakażeń i chorób zakaźnych – brak jest obowiązku zgłoszenia faktu występowania wszawicy w placówce do Państwowej Inspekcji Sanitarnej i równocześnie powiatowy inspektor sanitarny nie ma kompetencji do wydania decyzji administracyjnej nakazującej podejrzanemu o wszawicę wstrzymanie się od uczęszczania do szkoły.

Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty nakłada na władze szkolne i nauczycieli obowiązki nie tylko w zakresie kształcenia, ale również utrzymywania bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach i innych placówkach, a także zapewnienia opieki uczniom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej i życiowej (art. 1 pkt 10 i 12 ustawy).

Nauczyciel-wychowawca dziecka albo dyrektor szkoły, którzy uważają, że dziecko jest przez rodziców zaniedbywane są obowiązani zawiadomić o tym działający w gminie ośrodek pomocy społecznej. Jeśli rodzice nie są w stanie sprostać zadaniu opieki nad dzieckiem w sposób, który chroni jego dobro, niezbędne jest udzielenie rodzinie pomocy opiekuńczo-wychowawczej w trybie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r.,  poz. 182 z późn. zm.).

W związku z powyższym działania mające na celu eliminację ognisk wszawicy w szkole pozostają obecnie w kompetencji dyrektorów szkół, którzy poprzez obowiązujące przepisy zostali wyposażeni w odpowiednie środki w tym zakresie. Nadzór nad szkołami podstawowymi w zakresie realizowanych przez nie obowiązków edukacyjnych i wychowawczych jest sprawowany przez właściwe komórki urzędów miast lub gmin.

{"register":{"columns":[]}}