W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania obciążenia uczniów ciężarem tornistrów

28.06.2022

W miesiącu czerwcu w dwóch szkołach przeprowadzono badania obciążenia uczniów ciężarem tornistrów

Tornistry

W miesiącu czerwcu w dwóch szkołach przeprowadzono badania obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Indywidualne przeprowadzenie oceny ciężaru ciała ucznia, ciężaru jego pustego oraz pełnego tornistra dotyczyło 16 oddziałów czyli 282 uczniów. Przyjęto, że ciężar plecaka nie powinien być większy niż 10% wagi ciała ucznia. W wyniku kontroli stwierdzono, że u 102 uczniów ciężar tornistra nie przekraczał 10% masy ciała, u 146 – wynosił powyżej 10%, a u 34 uczniów przekroczył aż 15%. Najcięższy plecak ważył aż 9,5 kg.

 W trakcie przeprowadzanych pomiarów informowano uczniów o tym, że zbyt ciężki tornister może zaburzyć prawidłowy rozwój  kręgosłupa. Zwracano uwagę, iż na wagę tornistra z zawartością nie składa się tylko waga pustego tornistra i waga podręczników, zeszytów i zeszytów ćwiczeń. Na wagę tą składają się także przybory szkolne, przybory do zajęć plastycznych, a także przedmioty, które nie są związane z nauką (zabawki, gry, telefony, parasolki, albumy ze zdjęciami, butelki  z napojami, worek ze strojem do gimnastyki itp.). Bardzo często właśnie wszystkie te dodatkowo noszone przedmioty wpływają na przekroczenie właściwej wagi szkolnego tornistra/plecaka. Przekazano również ulotki o czym warto pamiętać i jak prawidłowo pakować tornister. Zachęcano uczniów, aby wykorzystywali możliwość przechowywania w szkole podręczników, zeszytów i przyborów plastycznych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}