W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dnień Rzucania Palenia - 17 listopada 2022 r.

11.11.2022

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu przypomina o zbliżających się obchodach Światowego Dnia Rzucania Palenia 17 listopada 2022 r.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Przyniosło to niespodziewane skutki - aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku za sprawą Fundacji „Promocja Zdrowia”,  która każdego roku nakłania Polaków, aby rzucili palenie. Polska należy do krajów o dużym rozpowszechnieniu palenia tytoniu, przez co choroby odtytoniowe stanowią istotny problem zdrowotny i społeczno-ekonomiczny.

Zawarta w dymie tytoniowym nikotyna jest substancją psychoaktywną tzn. oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak heroina czy kokaina. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała jako jednostkę chorobową zespół uzależnienia od tytoniu. Równocześnie WHO jako uzależnienie uznaje stan charakteryzujący się:

  • Silną potrzebą przyjmowania danej substancji
  • Trudnościami w kontrolowaniu tego zachowania
  • Uporczywym używaniem danej substancji pomimo świadomości szkodliwych następstw jego używania
  • Przedkładaniem przyjmowania danej substancji ponad inne zajęcia
  • Zwiększoną tolerancją (konieczność dostarczania większej ilości środka dla osiągnięcia tego samego efektu)
  • Występowaniem zespołu odstawiennego w przypadku niedostarczenia substancji do organizmu.

Jeżeli chodzi o nowe urządzenia do podgrzewania tytoniu oraz e-papierosy, wciąż nie poznano efektów długotrwałego ich użytkowania; z prostej przyczyny – są zbyt krótko na rynku. Zbyt krótki okres obserwacji nie pozwala również stwierdzić, że użytkowanie tego urządzenia nie ma wpływu na rozwój nowotworów czy też przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma.

Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia należy poinformować, że mogą z niej skorzystać w:

- Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -21:00 oraz w sobotę w godzinach 09:00- 15:00. Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia. Można zamówić konsultację i ustalić dogodny dla siebie termin w godzinach pracy Poradni.

- bezpłatnej Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii - zapisy pod numerem telefonu 61 66 54 311 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 13.00. Poradnia oferuje indywidualne i grupowe formy pomocy - więcej informacji na załączonej ulotce. Porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl

{"register":{"columns":[]}}