W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez tytoniu

25.05.2022

31 maja - Światowy Dzień bez tytoniu

Światowy dzień bez tytoniu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu przypomina, że 31 maja 2022 r. obchodzony będzie Światowy Dzień bez Tytoniu.
Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu poinformowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, o tym, co WHO robi, aby zwalczać epidemię tytoniu oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i zdrowego życia i do ochrony przyszłych pokoleń.

W 2022 roku obchody koncentrują się wokół konsekwencji palenia tytoniu oraz jego produkcji dla środowiska, a ich hasłem przewodnim będzie: „Zatruwając naszą planetę”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce rocznie wypalamy 40 miliardów papierosów, a 26 miliardów niedopałków ląduje na ziemi, zamiast w koszu.

Niedopałek, który trafi do zbiornika wodnego może skazić kilka litrów wody, dodatkowo rozkłada się do postaci mikroplastiku, który jest połykany przez zwierzęta morskie i ryby. Filtry rozkładają się kilka lat, w morzu trwa to dłużej. Dodatkowo pety mogą zjadać ptaki.

Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Nie dajmy się nabrać na próby odwrócenia uwagi przemysłu tytoniowego od powodowanych przez nie szkód środowiskowych poprzez darowizny na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowanie o „standardach” środowiskowych, które często sami sobie wyznaczają.

Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska. Powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności, a także powinien płacić za odpady i szkody, w tym koszty zbierania tych odpadów.

Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje. gazów cieplarnianych.

W skali globalnej około 39% mężczyzn i 9% kobiet używa tytoniu. Najwyższe wskaźniki palenia występują obecnie w Europie (26%), a prognozy wskazują jedynie na 2% spadek do 2025 r., jeśli nie zostaną podjęte pilne działania rządowe.

Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

            W ramach obchodów „Dnia Dziecka połączony z Profilaktyką Zdrowotną” Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rawiczu  w dniu 31 maja zorganizowała w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu punkt informacyjno- edukacyjny. Zainteresowanym uczniom pracownicy PSSE w Rawiczu przeprowadzili bezpłatne, nieinwazyjne pomiary zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu smokolajzera. Prowadzone były też rozmowy informacyjno- edukacyjne w zakresie profilaktyki używania tytoniu. Uczniowie stoiska mogli również skorzystać z alkogogli, które pokazywały zaburzenie widzenia po spożyciu alkoholu.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}