W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

30.11.2023

1 grudnia Dzień Walki z AIDS

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS – 1 grudnia

Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1-ego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.

Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80 rok rocznie wzrasta liczba testujących się oraz wykrywanych zakażeń. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl

Jak możesz zmniejszyć ryzyko zakażenia HIV?

Najlepszym sposobem zapobiegania transmisji HIV jest edukacja młodych ludzi na temat dróg szerzenia się wirusa jak i prawidłowego postępowania poekspozycyjnego. W razie zaistnienia ryzyka zakażania czy to drogą seksualną czy kontaktu z krwią najważniejsze jest aby wykonać test. Test na HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania, w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Ich adresy i godziny pracy można znaleźć na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/. W każdym województwie funkcjonuje co najmniej jeden taki punkt.

Jeżeli jesteś aktywny/aktywna seksualnie możesz zmniejszyć ryzyko zakażenia poprzez:

  • szczerą rozmowę i wykonanie testu wspólnie z partnerem przed rozpoczęciem związku, 
  • konsekwentne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw, gdy uprawiasz seks, np. z przypadkowym partnerem, z osobą, która nie wykonała testu czy posiadała licznych partnerów,
  • stosowanie profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP),
  • regularne testowanie w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową,
  • leczenie wszelkich wykrytych chorób przenoszonych drogą płciową.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}