W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uważaj na kleszcze!

Rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Wzrost zachorowań wiąże się między innymi z wydłużoną aktywnością kleszczy, która obecnie trwa cały rok.

Kleszcz na szczycie łodygi

We wczesnym stadium choroby istnieje możliwość leczenia antybiotykami. Jeżeli pacjent chory na boreliozę nie będzie odpowiednio leczony, może dojść do poważnych konsekwencji dla zdrowia, m.in.:

  • objawy ze strony układu kostnego,
  • objawy ze strony układu nerwowego,
  • zapalenie stawów z towarzyszącą bolesnością, ociepleniem oraz ograniczeniem ruchomości w rejonie stawu,
  • objawy sercowe (rzadko).

W Polsce kleszcze najczęściej spotkamy w lasach liściastych z wilgotną ściółką, na granicy między lasem wysokim a krzewami oraz w trawach (np. w parku). Ukształtowanie terenu województwa podlaskiego sprawia, że rejon ten jest doskonałym miejscem bytowania kleszczy.

Województwami o najwyższej zapadalności na Boreliozę od wielu lat są: podlaskie i warmińsko-mazurskie, uznane za tereny endemiczne. Również w przypadku Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM) województwo podlaskie charakteryzuje się najwyższą liczbą zachorowań i jest terenem endemicznym tej choroby.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}