W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XX. Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego już po raz dwudziesty obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day 2020). Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Siemiatyczach jak co roku aktywnie włączyła się do obchodów tego dnia. 7 lutego zorganizowano stoisko informacyjno-edukacyjnego dla pacjentów i pracowników Przychodni Specjalistycznej przy ul. 11 Listopada w Siemiatyczach.

W trakcie akcji szczególny nacisk położono na promocję Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wykonanie pomiaru poziomu tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu. Osoby odwiedzające stoisko, które deklarowały chęć rzucenia palenia, otrzymały wskazówki i informacje gdzie można uzyskać pomoc. Kilka osób poddało się również analizie składu ciała wykonywanej przy pomocy wagi, która określa m.in. takie parametry, jak: procentową zawartość tkanki tłuszczowej oraz wody w organizmie, minimalne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz wiek metaboliczny organizmu.  Udzielano licznych instruktaży dot. technik samobadania piersi, gdzie chętne osoby mogły przećwiczyć uzyskaną wiedzę na fantomach. Każdy zainteresowany otrzymał tematyczne ulotki nt. profilaktyki chorób nowotworowych oraz profilaktyki palenia tytoniu i zażywania środków zastępczych.

Ministerstwo zdrowia przypomina, że badania profilaktyczne są najlepszym sposobem na wykrycie choroby nowotworowej we wczesnym stadium, dzięki czemu pacjent ma większe szanse na wyleczenie. Na ten moment głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Według najnowszych danych KRN (Krajowego Rejestru Nowotworów) w naszym kraju odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów z tego powodu. Nowotwory złośliwe są drugą główną przyczyną zgonów w Polsce, przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1%  zgonów wśród kobiet.

{"register":{"columns":[]}}