W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Epidemiologia

 

Działalność w zakresie Nadzoru Epidemiologicznego:

1. Realizacja programu zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych.

2. Realizacja programu szczepień ochronnych.

3. Prowadzenie nadzoru epidemiologicznego mającego na celu wczesne wykrywanie i zwalczanie szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych, które mogą zostać potencjalnie zawleczone do Polski z innych regionów świata lub być skutkiem użycia broni biologicznej.

4. Podjęcie działań mających na celu wdrożenie nadzoru epidemiologicznego, wirusologicznego nad grypą, opartego na systemie "SENTINEL".

5. Analiza zachorowań na salmonellozy i czerwonkę bakteryjną według czynnika etiologicznego i grup wiekowych - wywiady i opracowanie ognisk epidemicznych.

6. Analiza zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B, A i C.

7. Nadzór nad osobami pokąsanymi przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę.

8. Nadzór nad bieżącą sytuacją epidemiczną.

9. Działania w ogniskach zatruć pokarmowych.

10. Współpraca z Zespołem do spraw Zakażeń Szpitalnych.

11. Ocena stanu sanitarnego powiatu.

12. Podejmowanie działań w przypadku potencjalnego zagrożenia atakiem bioterrorystycznym poprzez współpracę z innymi służbami i inspekcjami oraz jednostkami naukowo badawczymi w zakresie nadzoru epidemiologicznego nad chorobami zakaźnymi.