W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

PROFILAKTYKA CHORÓB ODZWIERZĘCYCH – KLESZCZE „SEZON NA KLESCZE ROZPOCZĘTY”

09.05.2022

PROFILAKTYKA CHORÓB ODZWIERZĘCYCH – KLESZCZE „SEZON NA KLESZCZE ROZPOCZĘTY”

grafika sezon na kleszcze rozpoczęty z kleszczem mówiącym: Człowieku daj się napić!

Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby m.in. kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. Szacuje się, że w Polsce nawet 25 % kleszczy może być zarażonych.

Występują m.in. w lesie lub parku, najliczniej na granicach ścieżek, w miejscach przejścia lasu w łąkę, w wilgotniejszych zadrzewieniach oraz w miejscach gniazdowania gryzoni. W zależności od stadium rozwojowego wybierają inną wysokość roślin – najmniejsze (larwy) spotkać można na trawach 30-50 cm nad ziemią. Nimfy wybierają trawy i krzewy do 100cm. Dorosłe samice kleszczy pospolitych najczęściej czyhają na krzewach do 150 cm.

Uwaga! Ukłucie kleszcza bywa niezauważalne. Po wkłuciu wtryskuje on do rany ślinę zawierającą substancje przeciwbólowe, dzięki którym ofiara najczęściej nie czuje, że została zaatakowana.

W profilaktyce zakażeń chorobami odkleszczowymi zaleca się:

  • zakładanie odzieży chroniącej miejsca wrażliwe na pokłucie przez kleszcza (należy nosić odpowiednią odzież ochraniającą całe ciało, najlepiej w jasnych, ale nie jaskrawych kolorach - długie spodnie, wysokie buty i skarpety, koszula z długimi rękawami, nakrycie głowy zakrywające również kark),
  • stosowanie repelentów - preparatów odstraszających
  • pasteryzację mleka pochodzącego od zwierząt z terenów endemicznych

Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniu są szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety na boreliozę nie ma obecnie dostępnej szczepionki.

 

JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

Po powrocie z terenów zielonych należy dokładnie obejrzeć skórę całego ciała.
W przypadku  znalezienia kleszcza należy go szybko i umiejętnie usunąć za pomocą odpowiednich narzędzi wraz z dezynfekcją miejsca wkłucia.

Aby kleszcz mógł zakazić żywiciela, musi być odpowiednio długo przyssany do skóry – postać dorosła około 2 dni, larwa lub nimfa kilka godzin.

Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia !

Więcej informacji na ten temat (Gdzie możesz spotkać kleszcza, Jak uchronić się przed kleszczem, Jak usunąć kleszcza, Miejsca żerowania) znajduje się na infografikach przygotowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, do których zapoznania się serdecznie zapraszamy.

 

Materiały

Kleszcze infografiki GIS
Kleszcze​_infografiki​_GIS.pdf 3.67MB
{"register":{"columns":[]}}