W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bąblowica #latozsanepidem

Jagody w garści

Bąblowica jest chorobą pasożytniczą występującą u ludzi w dwóch głównych postaciach:

  1. bąblowicy jednojamowej (nazywana również echinokokozą) - wywoływanej przez tasiemce Echinococcus granulosus;
  2. bąblowicy wielojamowej (alweokokoza) - wywoływanej przez tasiemce Echinococcus multilocularis.

Rozprzestrzenia się ona po spożyciu pokarmu lub wody zawierającej jaja pasożyta, lub poprzez bliski kontakt z zakażonym zwierzęciem. Choroba często zaczyna się bezobjawowo.

Zakażenie człowieka przez tasiemca jednojamowego prowadzi do rozwoju jednej lub więcej torbieli bąblowca  w wątrobie i płucach, a rzadziej w kościach, nerkach, śledzionie, mięśniach i ośrodkowym układzie nerwowym. Gdy torbiele powstaną w wątrobie mogą wystąpić bóle brzucha, nudności i wymioty. W przypadku powstania torbieli na płucach objawy kliniczne obejmują przewlekły kaszel, ból w klatce piersiowej i duszność. Niespecyficzne objawy obejmują anoreksję, utratę wagi i osłabienie.

Bąblowica wielojamowa charakteryzuje się bezobjawowym okresem inkubacji wynoszącym od 5 do 15 lat i powolnym rozwojem pierwotnej zmiany przypominającej guz, która zwykle znajduje się w wątrobie. Objawy kliniczne obejmują utratę masy ciała, ból brzucha, ogólne złe samopoczucie i oznaki niewydolności wątroby. Przerzuty mogą rozprzestrzeniać się do narządów sąsiadujących z wątrobą (na przykład śledziony) lub odległych miejsc (takich jak płuca lub mózg) po rozprzestrzenieniu się pasożyta przez krew i układ limfatyczny. Niestety, ale nieleczona bąblowica wielojamowa jest postępująca i śmiertelna.

Przed zachorowaniem na bąblowicę najlepiej chroni przestrzeganie podstawowych zasad higieny:

  • zawsze należy dokładnie myć ręce (przed jedzeniem, po powrocie ze spaceru);
  • owoce leśne (podobnie jak inne owoce i warzywa) trzeba przed zjedzeniem umyć strumieniem ciepłej, bieżącej wody;
  • regularnie odrobaczać psy i koty;
  • myć dokładnie ręce po kontakcie z psem i kotem;
  • w pracy wymagającej kontaktu ze zwierzętami, żywicielami ostatecznymi i ich odchodami należy używać rękawic ochronnych.
{"register":{"columns":[]}}