W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Wakacje: odwodnienie #LatozSanepidem

31.07.2023

Szereg szklanek do, których nalewane jest woda

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego jego funkcjonowanie. Związany jest on z niedostateczną ilością przyjmowanych płynów i/lub nadmierną ich utratą. Głównym objawem odwodnienie jest wzmożone, trudne do zaspokojenia pragnienie. Jednocześnie, pomimo dużych ilości przyjmowanych płynów, oddawana jest mała ilość moczu o zmienionej – ciemnożółtej – barwie. Może również wystąpić suchość w ustach, organizm wydziela mniej potu, produkowane jest także mniej śliny. Tym objawom mogą towarzyszyć zawroty lub bóle głowy, nudności. Spada ciśnienie tętnicze krwi, pojawia się uczucie osłabienia, może dojść do omdlenia lub nawet utraty przytomności. Im większy stopień odwodnienia, tym silniejsze i poważniejsze są objawy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W przypadku wystąpienia w/w dolegliwości należy uzupełnić braki  wody poprzez zwiększenie wypijanie wody lub specjalnych doustnych płynów nawadniających, które dostępne są w aptekach. Płyny należy uzupełniać stopniowo – regularnie i mniejszymi porcjami. Należy unikać alkoholu, napojów gazowanych oraz tych, które zawierają kofeinę. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią lub się nasilą, należy zgłosić się do szpitala, gdzie zastosowane zostaną odpowiednie preparaty podawane dożylnie, w celu wyrównania zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Należy pamiętać, że w normalnych warunkach dobowe zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego wynosi 25 – 35 ml na kilogram masy ciała. Im wyższa utrata wody, tym większa powinna być podaż płynów. W czasie silnych upałów powinniśmy pić około 1 litra wody więcej niż normalnie. 

{"register":{"columns":[]}}