W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Radonu

07.11.2023

Europejski Dzień Radonu

Dnia 7 listopada tj. w dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie obchodzimy Europejski Dzień Radonu. Polska badaczka jako pierwsza zaobserwowała radon jeszcze kilka lat przed jego odkryciem i w swojej rozprawie doktorskiej opisała proces emanacji, czyli „oparów” radu.

Święto to zostało ustanowione w 2015 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Radonowe (ang. ERA - European Radon Association).

Co to jest radon?

Radon jest niewidocznym i bezwonnym gazem radioaktywnym.  Sam radon nie wpływa bezpośrednio na nasz organizm, ale jego krótkożyciowe pochodne, czyli izotopy promieniotwórcze, które powstają w wyniku rozpadu tego gazu, mogą wnikać do naszego układu oddechowego jako pyły. Tam może nastąpić ich rozpad promieniotwórczy. W ten sposób radon może zwiększać ryzyko występowania nowotworów płuc.

W środowisku naturalnym radon rozcieńcza się w powietrzu praktycznie do zera, jednak w budynkach, zwłaszcza na ich najniższych poziomach radon może koncentrować się do niebezpiecznych poziomów. Gaz radonowy jest wynikiem naturalnego rozkładu śladowych ilości uranu, do budynków przenika z ziemi.

Jak zabezpieczyć się przed radonem?

Najprostszą metodą obniżenia stężenia radonu w domu jest częste otwieranie okien. Pomocna może być również intensywna wentylacja pomieszczeń.

Aby móc obniżyć podwyższone stężenie radonu w domach, istotne jest ustalenie skąd i którędy wnika on do wnętrza różnych pomieszczeń. Dzięki wyposażeniu w przyrządy pomiarowe można określać zarówno średnią wartość z ostatnich trzech miesięcy, jak i krótkoterminową z ostatnich siedmiu dni w wybranych pomieszczeniach.

W przypadku, gdy główną przyczyną przekroczenia wartości granicznej są materiały budowlane, należy podjąć działania powodujące zmniejszenie tej wartości, np.  poprzez zwiększenie wymiany powietrza za pomocą mechanicznego systemu wentylacyjnego albo zastosowanie odpowiednich rodzajów pokrycia ścian.

{"register":{"columns":[]}}