W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza pomoc - odmrożenia

25.01.2024

Odmrożenia

Odmrożenie to stan, w którym dochodzi do czasowego lub trwałego uszkodzenia skóry i innych tkanek w wyniku miejscowego zatrzymania krążenia krwi. Głównym czynnikiem powstawania odmrożeń jest działanie niskiej temperatury, wiatr i wysoka wilgotność. Silny wiatr obniża odczuwaną temperaturę, a przy wysokiej wilgotności organizm szybciej traci ciepło.

Szczególnie narażone na wystąpienie odmrożeń są osoby cierpiące na choroby układu krążenia i cukrzycę. Większe ryzyko pojawia się również u osób w podeszłym wieku, niedożywionych, przemęczonych oraz takich, które znajdują się pod wpływem alkoholu. Duże znaczenie ma także zbyt lekka lub krępująca i uciskająca odzież, przemoczone ubranie czy pozostawanie bez ruchu. Odmrożeniu najczęściej ulegają palce u dłoni i stóp, a także uszy i nos. Dość częste są także odmrożenia policzków, kolan oraz ud.

Pierwsza pomoc przy odmrożeniu polega na przywróceniu krążenia krwi do narażonych obszarów ciała. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy zacząć się ruszać i wejść do ciepłego pomieszczenia. Można także ogrzać kończyny ciepłym materiałem, optymalnie o temperaturze około 30 stopni. Ciepłe okłady można powtarzać – wtedy każdy kolejny powinien być cieplejszy. Nie można jednak przekraczać temperatury 40 stopni – osłabiona skóra może zostać uszkodzona także przez nadmierne gorąco. Przywróceniu krążenia sprzyja także ułożenie odmrożonych kończyn powyżej linii serca. Co ważne, jeżeli na skórze zaczynają pojawiać się pęcherze, czujemy ból lub czucie całkowicie zanikło – należy skontaktować się z lekarzem.

{"register":{"columns":[]}}