W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rak szyjki macicy

24.01.2024

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy to choroba silnie powiązana z przetrwałą infekcją wirusa HPV i jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet.

Proces rozwoju raka szyjki zaczyna się od infekcji wysokoonkogennymi typami wirusa HPV, które prowadzą do początkowo niegroźnych zmian nabłonka szyjki macicy, później komórki nabłonka szyjki ulegają neoplazji średniego i dużego stopnia, aż po przedinwazyjnego raka szyjki (tzw. wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy CIN), a następnie raka inwazyjnego. Zmiany nowotworowe na szyjce macicy zwykle rozwijają się w obszarze na pograniczu błony śluzowej szyjki macicy i kanału gruczołowego.

Do czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy należy zaliczyć:

  • przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
  • wielu partnerów płciowych
  • wiele porodów
  • wieloletnie palenie papierosów

Trwałe zakażenie HPV szyjki macicy, jeśli nie jest leczone, może  być przyczyną 95% przypadków raka szyjki macicy. Po około 15–20 latach nieprawidłowe komórki przekształcają się w raka, a u kobiet z osłabionym układem odpornościowym, na przykład nieleczonym wirusem HIV, proces ten może być szybszy i zająć 5–10 lat.

Wczesny rak szyjki nie daje praktycznie żadnych objawów, dolegliwości pojawiają się w późnym stadium zaawansowania raka i nie są specyficzne. Do objawów nowotworu złośliwego szyjki należy zaliczyć:

  • krwawienia z dróg rodnych — krwawienia między miesiączkami, miesiączki dłuższe i bardziej obfite, krwawienia po stosunkach i kontaktowe;
  • bóle w okolicy podbrzusza oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej;
  • utrata apetytu i spadek masy ciała;
  • osłabienie i zwiększona męczliwość;
  • zapalenie czy niewydolność nerek, spowodowane niedrożnością moczowodów w wyniku ich ucisku przez guza;
  • czasem również obrzęki kończyn dolnych i problemy z oddawaniem moczu.

Każde niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane z ginekologiem, który oprócz pogłębionego wywiadu, przeprowadzi również badania ginekologiczne, w tym cytologię. Metody leczenia są dobierane na podstawie stopnia zaawansowania raka szyjki, wieku pacjentki, posiadania potomstwa oraz chęci posiadania w przyszłości, a także ogólnej kondycji zdrowotnej.

Najlepszym sposobem na zapobiegania występowania raka szyjki macicy jest szczepienie oraz wykonywanie regularnie badań cytologicznych. W każdym wieku, w którym występują objawy lub wątpliwości, wczesne wykrycie, a następnie szybkie leczenie wysokiej jakości może wyleczyć raka szyjki macicy.

Pamiętaj! CHCESZ UNIKNĄĆ RAKA SZYJKI MACICY - KORZYSTAJ Z BADAŃ CYTOLOGICZNYCH I ZASZCZEP SIĘ!

{"register":{"columns":[]}}