W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 22 – 28.01.2024 r.

23.01.2024

W dniach od 22 do 28 stycznia 2024 roku trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest on ważną przyczyną zachorowalności i umieralności kobiet na całym świecie. W 2020 roku na świecie odnotowano ponad 600 tysięcy nowych przypadków raka szyjki macicy i ponad 340 tys. zgonów. Niestety, w Polsce zbiera on także swoje żniwo. Co roku u ponad  2300 Polek wykrywa się raka szyjki macicy, a około 1600 kobiet umiera z tego powodu. Jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet powyżej 45 roku życia.

Europejski tydzień profilaktyki raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który jeżeli nie zostanie wykryty i odpowiednio leczony, zawsze prowadzi do śmierci. Poprzedzony jest on zazwyczaj tzw. stadiami przedrakowymi, które mogą utrzymywać się od 5 do 12 lat. Ryzyko rozwoju choroby istnieje u kobiet w każdym wieku.

Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy powiązane są z wcześniejszym zakażeniem onkogennymi typami ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV). Do zakażenia wirusem HPV dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych, bowiem wirus łatwo przenika do komórek. Medycznie udowodniono, że niebezpieczne pod względem zakażenia są także inne intymne kontakty. Szacuje się, że połowa aktywnych seksualnie osób ma kontakt z tym wirusem. U większości zakażonych kobiet i mężczyzn nie ma widocznych objawów, przez co zupełnie nieświadomie mogą oni przekazywać wirusa swoim partnerom. Czasami w okolicach narządów płciowych mogą pojawić się zmiany skórne w postaci brodawek. U kobiet objawy raka szyjki macicy pojawiają się dopiero w stadiach zaawansowanych. Są to zazwyczaj nieprawidłowe krwawienia, upławy i ból oraz plamienie po stosunku.

Na szczęście, rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Oprócz wiedzy oraz świadomych i odpowiedzialnych zachowań seksualnych, zachęcamy do korzystania z bezpłatnych badań cytologicznych. W ramach badań populacyjnych, każda kobieta między 25 a 59 rokiem życia, która w ciągu ostatnich 3 lat nie miała pobranego wymazu cytologicznego ma prawo z nich skorzystać.

Ponadto zachęcamy do szczepień przeciw HPV. Szczepienia zapewniają ponad 90% skuteczności w zapobieganiu zakażeniom HPV, stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu oraz kłykcinom u kobiet i związanych z nimi chorobami. Szczepionki przeciw zakażeniom HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane.

Zapobieganie rakowi szyjki macicy jest lepsze niż jego leczenie.

{"register":{"columns":[]}}