W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania „Czy wiesz, że …” cz.II

24.11.2021

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło w 2020 roku Kampanię informacyjno – edukacyjną pod hasłem : „ Czy wiesz, że …”. Prowadzona w dniach od 18 listopada 2021 do 8 grudnia 2021 roku akcja stanowi już trzecią odsłonę Kampanii. Głównym celem komunikacyjnym kampanii jest odczarowanie mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych (STI) . Prowadzone działania edukacyjne mają przekazać społeczeństwu wiedzę, że osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają obecnie na skuteczne leczenie osób zakażonych i prowadzenie przez nich normalnego życia – korzystając z nowoczesnej, bezpłatnej dla pacjenta, terapii antyretrowirusowej (ARV) z HIV można żyć wiele lat.

Aktualna odsłona kampanii skierowana jest szczególnie do osób dorosłych podejmujących kontakty seksualne bez zabezpieczenia z partnerem, którego status serologiczny jest nieznany. Jak wiadomo, jest to najczęstsza droga przenoszenia wirusa na świecie, jak i w Polsce. Adresatami kampanii są także kobiety w ciąży, osoby prowadzące styl życia związany ze zmianami partnerów seksualnych oraz osoby zakażone HIV i ich partnerzy.

 Aktualna Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną. Szczególnie ważne z punktu widzenia profilaktyki są podejmowane działania farmakologiczne w zakresie:

PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych. Leki ARV mogą być przyjmowane albo regularnie – w sposób ciągły, bądź doraźnie – tuż przed i po zachowaniu ryzykownym. Ta profilaktyka jest skuteczna w ok. 96% po warunkiem, że lek jest prawidłowo stosowany. PrEP nie chroni przed innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Za taką formę profilaktyki pacjenci ponoszą 100% kosztów.

PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegająca na podaniu leków ARV w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV. Pacjent powinien natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Im szybciej zostaną podane leki antyretrowirusowe (najlepiej w ciągu 2–3 godzin po zdarzeniu), tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Według najnowszego stanu wiedzy profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia. Lista szpitali wraz z całodobowymi telefonami znajduje się pod adresem https://aids.gov.pl/co_robic/687/. Za tę formę profilaktyki pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów.

Profilaktyka wertykalna zapobieganie przenoszenia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników test w kierunku HIV powinien być wykonany u kobiety ciężarnej dwukrotnie – w pierwszym i trzecim trymestrze. Dwukrotnie przeprowadzona diagnostyka w ciąży jest bardzo ważna. W czasie wykonywania pierwszego testu kobieta może być np. w tzw. okienku serologicznym, lub też do zakażenia może dojść w późniejszym okresie ciąży. W praktyce testy wykonywane są w Polsce tylko u około 30% kobiet ciężarnych.

Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest minimalne. Jednak, jeśli kobieta nie wie o swoim zakażeniu, ryzyko przeniesienia HIV na dziecko wzrasta nawet powyżej 30%. W naszym kraju rocznie odbywa się około 70–100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV.

Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki leczeniu  dostępnymi lekami możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki antyretrowirusowe zgodnie z zaleceniami lekarza obniża się do bardzo niskich wartości; niższych niż granica wykrywalności czułymi metodami diagnostycznymi. Dzięki temu praktycznie nie ma ryzyka przeniesienia zakażenia na niezakażonych HIV partnerów seksualnych przez osoby żyjące z HIV. Leczenie ARV powoduje zmniejszenie zapadalności i śmiertelności z powodu AIDS w populacji osób żyjących z HIV oraz zmniejszenie ich zakaźności dla populacji osób zdrowych, a tym samym ograniczenie transmisji wirusa w społeczeństwie. W naszym kraju leczenie ARV finansowane jest z budżetu państwa w ramach programu Polityki Zdrowotnej Ministra Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce”. Leczeniem osób zakażonych HIV zajmują się lekarze specjaliści chorób zakaźnych w ośrodkach znajdujących się w dużych miastach w Polsce. Lista ośrodków zajmujących się terapią osób zakażonych HIV jest na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/hiv_aids/821-2/

Materiały

Plakat - Zakażenie HIV nie przekreśla Twojego życia
plakat​_dec​_​_arv-scaled.jpg 0.35MB
Plakat - PEP - Profilaktyka farmakologiczna po narażeniu na zakażenie HIV
plakat​_dec​_​_pep-scaled.jpg 0.42MB
Plakat - PrEP - Profilaktyka farmakologiczna przed narażeniem na zakażenie HIV
plakat​_dec​_​_prep-scaled.jpg 0.37MB
Plakat - Profilaktyka wertykalna - zapobieganie HIV u dzieci matek zakażonych HIV
plakat​_dec​_wertykalna-scaled.jpg 0.51MB
{"register":{"columns":[]}}