W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 17 listopada 2022 roku

16.11.2022

W dniu 17 listopada br. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Święto zostało zainicjowane w USA przez dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety o zaprzestanie palenia papierosów w jednym dniu. Do tego apelu przyłączyło się 150 tysięcy ludzi, którzy spróbowali powstrzymać się od „dymka” jedną dobę. Wówczas było to wydarzenie nadzwyczajne.

Historia obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w Polsce sięga roku 1991. Ma on charakter akcji informacyjno – edukacyjnej skierowanej do osób palących, biernych palaczy, osób używających e-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe.

          Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale corocznie coraz więcej osób zaczyna palić tradycyjne papierosy, bądź zdobywające coraz większą popularność e-papierosy. Podejmując działania edukacyjne nie tylko chcemy zwrócić uwagę na ich szkodliwość zdrowotną, koszty ekonomiczne i społeczne, ale przede wszystkim dążyć do zmian zachowań Polaków wskazując te, które są korzystne dla zdrowia.

          Wszystkie nowatorskie wyroby tytoniowe, w tym e-papierosy czy IQOS-y, zawierają nikotynę, która jest substancją silnie uzależniającą. Z punktu widzenia zdrowia, jego ochrony i umacniania, dyskusja nad tym, czy korzystniejsze od palenia tradycyjnych papierosów jest inhalowanie e-papierosów czy IQOS-ów jest bezpodstawna. Zdrowie na każdym etapie życia jest wartością nie do oszacowania. Trwająca obecnie debata niesłusznie przekonuje palaczy, że nowatorskie wyroby tytoniowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ich użytkowników. Dlatego też trzeba jasno powiedzieć, że wszelkie formy inhalowania nikotyny są szkodliwe, co zostało już medycznie udowodnione.

          Palaczy, podobnie jak alkoholików, wyróżnia bezkrytyczne podejście do swojego nałogu. Bierne palenie, które dotyczy osób postronnych, wyrządza nieodwracalne szkody, szczególnie w młodym organizmie i przyczynia się do chorób odtytoniowych u osób niepalących. Nie istnieje żaden bezpieczny czas, w którym można być eksponowanym na dym tytoniowy. Dlatego należy zawsze zrezygnować z nałogu w przypadku planowania dziecka, okresu ciąży i przebywania dzieci we wspólnie używanych z palaczem pomieszczeniach.

          W Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu warto zastanowić się nad podjęciem decyzji o zerwaniu z nałogiem, który rujnuje zdrowie palaczowi i najbliższym osobom. Propozycję taką składamy  palącym pracownikom, rodzicom, dziadkom, ale także palącej młodzieży.        

          Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia zapraszamy do skorzystania z pomocy lekarza rodzinnego bądź wyspecjalizowanych poradni. Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza  Zeylandów w Poznaniu zaprasza osoby chcące zerwać z nałogiem palenia tytoniu na bezpłatne porady i terapie.

Materiały

WCPiT ulotka A5 antynikotynowa A v06-1
WCPiT​_ulotka​_A5​_antynikotynowa​_A​_v06-1.jpg 0.27MB
{"register":{"columns":[]}}