W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

15.05.2022

aids

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie.

Po raz pierwszy obchodzono go w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu epidemii oraz zwrócić uwagę na potrzebę pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

Obecnie Dzień Pamięci obchodzony jest  w 115 krajach. Mimo, iż w każdym z nich dzień ten przebiega nieco inaczej to wspólnym elementem jest światło płonących świec i lampek oliwnych, zapalonych z myślą o wszystkich, którzy stracili życie z powodu AIDS.

Dzień ten to nie tylko wspomnienie - to również okazja do mobilizacji społeczności w działaniu na rzecz ograniczania zakażeń HIV i zachorowań na AIDS, podnoszenia świadomości społecznej na temat HIV/AIDS, przełamywania barier stygmatyzacji i dyskryminacji osób żyjących z HIV.

Podstawowe informacje epidemiologiczne

HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 grudnia 2020 r. roku

 26 486  zakażonych ogółem

3 815 ma AIDS

1 428 chorych zmarło

Na koniec października 2021 r. leczeniem ARV objętych było około 14 459 pacjentów, w tym 92 dzieci. Obecnie leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach Rządowego programu polityki zdrowotnej p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022 – 2026” (dane KC ds. AIDS)

Na świecie żyje 37 700 000 osób z HIV/AIDS, w 2020 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,5 mln osób, 680 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.

Materiały

PKD - gdzie bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać testy na HIV?
{"register":{"columns":[]}}