W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody

22.03.2023

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii.

Bezpośrednią przyczyną jego proklamowania była rekomendacja Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju, inaczej zwanej Szczytem Ziemi, która odbyła się w czerwcu 1992 roku w Rio de Janeiro i zasłynęła przyjęciem Agendy 21 – wszechstronnego planu działań na wiek XXI dla Narodów Zjednoczonych, rządów i grup społecznych w każdym obszarze, w którym człowiek ma wpływ na środowisko. Jeden z rozdziałów Agendy poświęcony został problemom zasobów świeżej wody na świecie, jako bodaj najważniejszym spośród wszystkich zagadnień związanych ze środowiskiem.

Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wpływ gwałtownego wzrostu populacji ludzkiej, industrializacji, zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na systemy wodne świata. Obchody Dnia mają zainspirować rządy, organizacje, społeczności i poszczególnych ludzi do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody.

W tym roku obchody odbędą się pod hasłem: „Przyspieszenie zmian - bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”.

Proklamując Światowy Dzień Wody, Narody Zjednoczone zachęcały kraje członkowskie, by dopasowywały jego obchody do lokalnego kontekstu, podejmując konkretne działania (publikacje, konferencje, seminaria), służące kształtowaniu świadomości społecznej na temat odpowiedniego gospodarowania zasobami świeżej wody na świecie.

Woda to najcenniejsze dobro naturalne, jeden z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych w przyrodzie, drugi element życia po tlenie, wchodzący w skład wszystkich organizmów żywych (ciało człowieka – ok. 70%).

Stały dostęp do wody pitnej jest podstawową potrzebą każdego człowieka i warunkiem zachowania zdrowia. Tymczasem światowe zasoby wody kurczą się w wyniku globalnego ocieplenia, rozwoju przemysłowego i zanieczyszczeń. Szacuje się, że ok. 10% populacji nie ma dostępu do wody pitnej. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionie Afryki Subsaharyjskiej. Dane wskazują też na ogromne dysproporcje w dostępie do wody pośród osób z najwyższymi dochodami i tych najuboższych. Kluczowa jest również jakość wody. W wielu regionach o słabo rozwiniętej kanalizacji dochodzi do zanieczyszczenia wody pitnej bakterią E. coli. Ponad 700 dzieci poniżej piątego roku życia umiera każdego dnia z powodu biegunki związanej z zanieczyszczoną wodą i złymi warunkami sanitarnymi. Ok. 159 milionów ludzi pobiera wodę pitną z wód powierzchniowych, takich jak stawy i strumienie. Ok. 4 miliardów ludzi – prawie dwie trzecie ludności świata – doświadcza poważnego niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku. 700 milionów ludzi na całym świecie może zostać przesiedlonych przez znaczny niedobór wody do 2030 roku.

Materiały

Światowy Dzień Wody 2023 - plakat
dzien​_wody​_2023​_plakat​_bez​_patronatu.png 0.62MB
dekalog-oszczedzania-wody
dekalog-oszczedzania-wody.jpg 0.48MB
PLAKAT​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_WODY​_PL
PLAKAT​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_WODY​_PL.PDF 0.15MB
PLAKAT​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_WODY​_UA
PLAKAT​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_WODY​_UA.PDF 0.47MB
ULOTKA​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_WODY​_PL
ULOTKA​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_WODY​_PL.PDF 0.13MB
ULOTKA​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_WODY​_UA
ULOTKA​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_WODY​_UA.PDF 0.30MB
{"register":{"columns":[]}}