W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpieczna grypa ptaków AH5N1! Pozostaw swojego kota w domu!

29.06.2023

zdjęcie białego kota z czarnym czołem i uszami i z zielonymi oczami

Wirus grypy ptasiej jest obecny w środowisku i krąży pomiędzy różnymi zwierzętami. Okazało się, że atakuje także koty. Niestety, dla kotów może być chorobą śmiertelną. Ważne jest żebyśmy zachowali środki ostrożności w przypadku naszych domowych zwierząt.

 

Zasady zapobiegania kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • utrzymywaniu kotów w domach, ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon lub taras, które powinny wcześniej zostać umyte standardowym detergentem;
  • zapobieganiu kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • niedopuszczaniu do kontaktu kotów z obuwiem, które używane było poza domem;
  • karmieniu kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł, wyeliminowaniu z pożywienia surowego mięsa drobiowego;
  • myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami, zachowaniu standardowych zasad higieny;
  • myciu i dezynfekcji podeszew obuwia, używanego poza mieszkaniem, po powrocie do domu oraz dodatkowo umyciu podłogi, po której chodziliśmy w takim obuwiu.

Objawy u kotów, które powinny nas zaniepokoić: otępienie, apatia, sztywność kończyn, duszność - oddychanie przez pysk, mocna praca tłoczni brzusznej, różna wielkość źrenic, źrenice niereagujące na światło, drgawki, zwiększona ciepłota ciała. Koty wykazujące takie objawy powinny być odizolowane i pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Do tej pory nie potwierdzono przypadków przeniesienia choroby z kota na człowieka, ale teoretycznie jest to możliwe. Muszą zaistnieć ku temu odpowiednie warunki, na przykład bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami jak to ma miejsce w przypadku hodowców drobiu, świń lub łasic.

Specjaliści podkreślają, że w tej chwili nie ma powodów do obaw, jednak warto zadbać o zmniejszenie ryzyka zakażenia, dotyczącego zarówno czworonogów, jak i nas samych poprzez:

  • przestrzeganie podstawowych zasad higieny w kontakcie ze zwierzętami,
  • unikanie kontaktu z dzikim ptactwem,
  • stosowanie środków ochrony osobistej w przypadku osób pracujących w jakimkolwiek kontakcie z drobiem/ptactwem,
  • zwracanie uwagi na wystąpienie objawów grypopodobnych takich jak gorączka, kaszel, zapalenie spojówek i inne.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

{"register":{"columns":[]}}