W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 24-30 kwietnia 2023 r. obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień pod hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodparniać”. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień ochronnych oraz ryzyka związanego ze spadkiem liczby osób zaszczepionych.

1460x61

Tegoroczna kampania będzie miała na celu poprawę przyjmowania szczepionek w kontekście Europejskiej Agendy Szczepień 2030 i globalnego spadku wskaźników szczepień z powodu pandemii COVID-19.

Szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym oraz tym samym do ochrony życia.

Wartość szczepień

  • Szczepienia ratują życie.
  • Szeroko prowadzona profilaktyka szczepienna pozwala na znaczne ograniczenie zachorowań na choroby zakaźne.
  • Szczepienia chronią przed powikłaniami związanymi z chorobami zakaźnymi.
  • Szczepienia zabezpieczają osobę zaszczepioną oraz otoczenie.
  • Szczepienia przyczyniają się do wyeliminowania groźnych chorób.
  • Szczepionki chronią wszystkich: dzieci, młodzież, dorosłych i osoby starsze.

Powszechne szczepienia są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym Szczepionki uratowały miliony istnień ludzkich na całym świecie i chronią przed powikłaniami związanymi z chorobami zakaźnymi, co potwierdzają liczne i wiarygodne badania naukowe. Zabezpieczają nie tylko osobę szczepioną, chronią również osoby z otoczenia. Dzięki szczepieniom wyeliminowano ospę prawdziwą. Kolejna choroba zakaźna – poliomyelitis – jest pod kontrolą. Zachorowania są sporadyczne i wkrótce mogą być przeszłością.

Czym są szczepionki ?

Szczepionki są produktami pochodzenia biologicznego. Podaje się je osobom zdrowym. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznawać i zwalczać wirusy lub bakterie.

Czy szczepienia są bezpieczne?

Bezpieczeństwo każdej szczepionki jest oceniane na wszystkich etapach badań, które są nad nią prowadzone, a także w trakcie produkcji oraz podczas stosowania zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu preparatów.
Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Każda szczepionka wprowadzona na polski rynek musi pozytywnie przejść badania laboratoryjne. Kontrolowane są wszystkie serie szczepionek wprowadzane do obrotu w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stale monitoruje niepożądane odczyny poszczepienne. Przestrzeganie tych wysokich standardów przez podmioty działające w systemie ochrony zdrowia gwarantuje bezpieczeństwo osób poddawanych szczepieniom.

Czy Twoje dziecko ma zaległości w realizacji Kalendarza Szczepień?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem i pielęgniarką o szczepieniach. Jak najszybciej zapisz się na szczepienie, aby ukończyć zalecany cykl szczepień Twojego dziecka.

Szczepionki są nie tylko dla dzieci.

Bądź na bieżąco ze szczepieniami dla Twojego wieku. U osób starszych częściej występują poważne objawy, które mogą zagrażać życiu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i uzupełnij zalecane szczepienia.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi szczepień ochronnych na stronach:

 

 

{"register":{"columns":[]}}