W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Procedury do celów sanitarnych

Artykuł 16 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1657 z późn. zm.) nakłada, na osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, obowiązek wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi.

Zgodnie z powyższym artykułem, procedury te powinny regulować:

  • sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich;
  • zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji;
  • sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych;
  • sposoby dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń.

Zachowania higieniczne, dezynfekcja, sterylizacja oraz dekontaminacja z założenia mają określony cel dla wszystkich osób wykonujących te czynności, niemniej jednak procedury zapewniające ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi należy opracować dla konkretnego salonu beauty, ponieważ muszą one uwzględniać zarówno warunki lokalowe np.: informację gdzie zorganizowane jest miejsce do dezynfekcji narzędzi wielorazowego użytku, gdzie przechowywane są narzędzia sterylne jak i rodzaj świadczonych usług.

Opracowując procedury zapewniające ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi można złożyć wniosek o ich zaopiniowanie przez właściwego terytorialnie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

W opracowaniu procedur bardzo przydatne okażą się definicje użytych w tekście pojęć (definicje zaczerpnięte z ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

  1. Dezynfekcja – proces redukcji ilości biologicznych czynników chorobotwórczych przez zastosowanie metod fizycznych i chemicznych.
  2. Sterylizacja – proces zniszczenia zdolnych do namnażania się form biologicznych czynników chorobotwórczych.
  3. Dekontaminacja – proces niszczenia biologicznych czynników chorobotwórczych przez mycie, dezynfekcję i sterylizację.

Procedury zapewniające ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi należy opracować tak aby były czytelne, jednoznaczne, zrozumiałe i wykonalne. Dodatkowo procedury w miarę potrzeby należy aktualizować (np.: przy zmianie środka do dezynfekcji). Wszyscy pracownicy powinni zostać przeszkoleni z procedur obowiązujących w salonie beauty. Przeszkolenie pracowników z procedur powinno być udokumentowane.

Należy pamiętać, że obowiązek wdrożenia i stosowania tych procedur jest sprawdzany przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a ich brak stanowi wykroczenie karane grzywną na podstawie artykułu 50 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

 

Autor: Szymon Lewczuk  Oddział Higieny Komunalnej

Materiały

Procedury​_do​_celów​_sanitarnych
Procedury​_do​_celów​_sanitarnych.pdf 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}