W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

To warto wiedzieć o wszawicy

Dorosła wesz głowowa osiąga długość 2-3 mm (wielkość ziarna sezamu), ma 6 nóg i jest zwykle koloru ciemnego do szarawo-białego. Jaja wszy są mocno przyczepione u podstawy włosa dzięki substancji zbliżonej do kleju produkowanego przez pasożyta. Jaja wszy kamuflują się dzięki barwnikowi odpowiadającemu kolorowi włosów osoby zakażonej dlatego też są zdecydowanie łatwiej dostrzegalne w okolicy potylicy.

Łatwiej jest zauważyć gnidy które są pustymi osłonkami jaj i  mają  jasną barwę (należy zwrócić uwagę, że niektórzy badacze używają określenia „jajo” do opisania dojrzewającej nimfy, a terminu „gnida” w celu opisania pustej osłonki jaj; inni z kolei stosują termin „gnida” nazywając w ten sposób zarówno jaja, jak i puste osłonki).

Okres wylęgania trwa 8-9 dni, a sam proces zachodzi w temperaturze ludzkiego ciała, jednak inkubacja może wynosić 7-12 dni w zależności od temperatury otoczenia. Po wylęgnięciu nimfa pozostawia osłonkę i przechodzi przez trzy kolejne stadia rozwojowe, co trwa następne 9-12 dni, aż w końcu osiąga postać dojrzałą. Samice po osiągnięciu stadium dorosłego rozpoczynają składanie jaj. Jeśli nie rozpocznie się leczenia, taki cykl może powtarzać się co  3 tygodnie.

Opracowano na podstawie: Wszawica skóry owłosionej głowy– raport kliniczny Barbara L. Frankowski, MD, MPH, Joseph A. Bocchini, Jr, MD.

 

{"register":{"columns":[]}}