W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ryzyko przetrzymywania zwierzęcia domowego należącego do IGO (inwazyjne gatunki obce) stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku informuje iż przetrzymywanie zwierzęcia domowego należącego do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski stanowi wysokie ryzyko przedostania się go do środowiska naturalnego, a tam jego niekontrolowany rozwój i rozmnażanie się.

Na zdjęciu widoczny żółw stojący na kamienistym podłożu

Mając na uwadze liczbę przenoszonych gatunków i szkody, które mogłyby wyrządzić IGO, zostały zidentyfikowane dwie priorytetowe drogi przenoszenia IGO:

  • rozprzestrzenianie się gatunków roślin ozdobnych z niekomercyjnych upraw ogrodniczych;
  • Ucieczka gatunków zwierząt domowych, gatunków akwarystycznych
    i terrarystycznych.

Obecnie procedowany jest projekt planu działania dla dróg przenoszenia IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski. Przedmiotowy plan ma na celu poprawę stanu różnorodności biologicznej poprzez zapobieganie niepożądanemu oddziaływaniu na różnorodność biologiczną, niezamierzonego wprowadzania i rozprzestrzeniania się IGO oraz minimalizowanie i łagodzenie tego oddziaływania.

Ponadto osoby posiadające gatunki określane mianem IGO w celu minimalizacji ryzyka ucieczki i niekontrolowanego rozmnażania się powinny rozważyć oraz mieć na uwadze działania zaradcze. Działaniem zaradczym wobec IGO są środki, których celem jest eliminacja, kontrola lub izolacja populacji IGO, przy jednoczesnym zminimalizowaniu oddziaływania tych czynności na pozostałe gatunki (tzw. niedocelowe) i ich siedliska. Należy nadmienić, iż działania zaradcze są procedowane i zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku w związku z nowymi kompetencjami wynikającymi z ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U. poz. 1718) informuje, iż osoby posiadające zezwolenie na przetrzymywanie zwierząt domowych wydane na podstawie dawnego art. 120 ustawy ochronie przyrody na przetrzymywanie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii wygasną 19 grudnia 2022 r.

W związku z tym do 19 grudnia 2022 r. należy uzyskać stosowne zezwolenie na podstawie ustawy o gatunkach obcych lub przekazać zwierzę podmiotowi, który posiada stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii.

W przypadku zwierząt domowych należących do IGO stwarzających zagrożenie dla Polski dotychczasowe zezwolenia na ich przetrzymywanie zachowują ważność.

Osoby nieposiadające zezwolenia na przetrzymywanie zwierząt domowych w celach niekomercyjnych jeszcze przed umieszczeniem gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski powinny do 18 czerwca 2022 r. złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i przemieszczanie/transport zwierzęcia albo przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii.

Należy zaznaczyć, iż uśmiercenia dokonuje się z wykorzystaniem metod niepowodujących u zwierzęcia domowego możliwego do uniknięcia bólu, dystresu lub cierpienia.

Posiadacz zwierzęcia domowego powinien poinformować w terminie 7 dni regionalnego dyrektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce zamieszkania o dokonaniu uśmiercenia tego zwierzęcia.

Należy mieć na uwadze, iż naruszenie przepisów dotyczących gatunków obcych i IGO traktowane jest jako przestępstwo lub wykroczenie. Ponadto w niektórych przypadkach może być nałożona administracyjna kara pieniężna.

Materiały

Lista​_IAS​_UE​_i​_PL
Lista​_IAS​_UE​_i​_PL​_(6).docx 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}