W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Barki lęgowe na Wiśle

15.07.2022

Prowadzony od 2001 r. projekt, realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły, polega na wystawianiu na Wisłę w okresie wiosenno-letnim początkowo jednej (2001-2009 r.), a później (2010-2022 r.) dwóch barek rzecznych zasypanych piaskiem wiślanym.

Barki lęgowe na Wiśle, słoneczny dzień, w tle zielony brzeg Wisły

Od sześciu lat koszty związane z wystawieniem, nadzorem w sezonie lęgowym oraz przygotowaniem barek na okres zimowy w całości pokrywane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Corocznie na każdej z barek gniazduje co najmniej kilkadziesiąt par rybitw rzecznych (Sterna hirundo), a czasem również rybitw białoczelnych (Sterna albifrons).

W latach 2014-2022 pisklęta rybitw rzecznych, które wykluły się na barkach Rybitwa II i Sterna, zostały zaobrączkowane. Ptaki otrzymały standardowe metalowe obrączki ornitologiczne oraz znaczniki plastikowe, których kod jest dużo łatwiej odcyfrować. Za pomocą lornetki, lunety, czy aparatu, ornitolodzy i amatorscy ptasiarze odczytują obrączki na całym świecie. Do czerwca 2022 r. rybitwy wyklute na barkach były odczytane ponad 150 razy, w prawie 30 razy poza granicami Polski. Wśród rybitw lęgowych na barkach udało się odczytać 57 różnych osobników, obrączkowanych w Polsce, Holandii, Izraelu, Senegalu i Namibii. Wiele z nich powracało w kolejnych sezonach lęgowych.

W 2021 r., we współpracy z Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING oraz Uniwersytetem Gdańskim, rozpoczęto nowy projekt badawczy zachowań rybitw rzecznych w okresie lęgowym. Gatunek ten należy to tzw. migrantów dalekodystansowych – ptaki lęgnące się w Polsce zimę spędzają aż na południowych wybrzeżach Afryki! W czerwcu br. ornitolodzy założyli 8 loggerów, natomiast rok wcześniej pięć loggerów na osobniki lęgnące się na barkach. Ptaki od razu wróciły na gniazda, co widać na śladzie jaki w pamięci loggera pozostawił jeden z ptaków. Mamy też ogromną nadzieję, że ptaki wrócą w latach następnych z zimowisk i pokażą nam całą trasę migracji (godzina po godzinie) na zimowiska i z powrotem.

Zadanie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

WFOŚiGW w Toruniu

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}