W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa ścianki przeciwfiltracyjnej w rezerwacie przyrody „Bagno Mostki”

08.09.2022

W dniu 1 września 2022 r. rozpoczęła się realizacja zadania pn. Budowa ścianki przeciwfiltracyjnej w rezerwacie przyrody „Bagno Mostki”, którego potrzeba wynika z zapisów zarządzenia z dnia 3 grudnia 2018 r. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Bagno Mostki” (Dz. Urz. Woj. Kuj-Pom. poz. 6149).

Widok z góry na powierzchnię torfowiska, 10.07.2018 r. (fot. R. Stańko)

Celem ochrony w powyższym rezerwacie przyrody jest zachowanie torfowisk wysokich i przejściowych wraz z występującą na nich rzadką i chronioną roślinnością oraz dużą ilością różnorodnych gatunków ptaków.

Działanie ochronne polegające na budowie szczelnej ścianki wzdłuż sztucznej, nieszczelnej grobli, ma na celu ograniczenie odpływu (przesiąkania) wód z obszaru torfowiska i przeciwdziałać niekorzystnym zmianom hydrologicznym w obrębie rezerwatu.

Oczekiwanym efektem ekologicznym jest wzrost poziomu zwierciadła wód gruntowych, a co za tym idzie zapobieganie utraty wody z oczek wodnych i utrzymanie właściwego poziomu wód na obszarze torfowisk.

Brak podjęcia działań ochronnych prowadziłby do dalszego odpływu (przesiąkania) wód z obszaru torfowiska i jego nadmiernego przesuszenia. Stanowiłoby to zagrożenie dla celu ochrony rezerwatu przyrody jakim są torfowiska wysokie i przejściowe z rzadką i chronioną roślinnością jak np. aldrowanda pęcherzykowata Aldrovanda vesiculosa - gatunek rośliny naczyniowej objęty ochroną na mocy Dyrektywy Siedliskowej, rosiczka okrągłolistna  Drosera rotundifolia i fiołek torfowy Viola epipsila.

Ponadto dalszy spadek zwierciadła wód gruntowych torfowiska, zainicjowałby szybką ekspansję roślinności leśnej na tym obszarze. 

Zadanie jest realizowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Logotyp WFOSiGW

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}