W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja: Remediacja terenów zanieczyszczonych na przykładzie działań realizowanych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem

23.09.2021

22 września 2021 r. odbyła się ekspercka konferencja „Remediacja terenów zanieczyszczonych na przykładzie działań realizowanych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem”.

Dyrektor RDOS w Bydgoszczy trzyma mikrofon i odpowiada na pytania z sali

W pierwszej sesji omówiona została problematyka zanieczyszczeń powierzchni ziemi w ujęciu formalno-prawnym. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wyjaśnili również poszczególne kroki realizacji projektu, podkreślając innowacyjny charakter prowadzonych postępowań, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznie niestosowanego w Polsce trybu udzielenia zamówienia publicznego - tj. partnerstwa innowacyjnego. W dalszej części spotkania przedstawiono prezentację dotyczącą identyfikacji zanieczyszczeń po czym odbył się pierwszy panel dyskusyjny. W dyskusje oprócz prelegentów, zaangażowali się przedstawiciele samorządu oraz uczelni wyższych, między innymi z Krakowskiego AGH i niedawno przekształconej z ATR Politechniki Bydgoskiej.

Druga sesja rozpoczęła się od analizy ryzyka w procesie remediacji terenów zanieczyszczonych oraz prezentacji o monitoringu jako narzędziu oceny ryzyka ekologicznego i przebiegu działań remediacyjnych. W tej części konferencji przedstawiciele firm zaangażowanych w projekt remediacji przybliżyli szczegóły fazy przygotowawczej przed właściwą remediacją jak i działania nadzorujące właściwy przebieg uzyskiwania efektu ekologicznego. Następnie podjęto kwestię wybranych metod i technologii remediacji środowiska gruntowo-wodnego na podstawie projektu remediacji terenów zanieczyszczonych po dawnych Zakładach Chemicznych „ZACHEM”. Na koniec panelu, w ramach sprawdzania dobrych praktyk, odbyła się prezentacja dotycząca praktycznych aspektów remediacji na podstawie projektu rekultywacji terenów po byłej nasycalni podkładów kolejowych w Solcu Kujawskim. W finale konferencji nastąpiła ożywiona dyskusja, która potrwała ponad godzinę dłużej niż przewidywał to program konferencji.

Wydarzenie dedykowane było przede wszystkim przedstawicielom organów ochrony środowiska zajmujących się problematyką zanieczyszczeń powierzchni ziemi oraz uczelniom wyższym. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc była ograniczona. Wszystkie materiały z konferencji zostaną opublikowane na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Materiały

Remediacja - prezentacje

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}