W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plany ochrony dla rezerwatów przyrody na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego

13.01.2022

Najwyższą formę ochrony przyrody w województwie kujawsko-pomorskim stanowią rezerwaty przyrody. Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody obejmują one obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Drzewo na środku zielonego wąwozu, w tle las

Na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego znajdują się 94 rezerwaty przyrody, wśród nich są leśne, krajobrazowe, faunistyczne, florystyczne, torfowiskowe, stepowe, słonoroślowy oraz przyrody nieożywionej. Jednym z ważnych działań podejmowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w celu ochrony rezerwatów przyrody regionu kujawsko-pomorskiego, jest sporządzenie i ustanowienie planów ochrony dla rezerwatów przyrody.

Plan ochrony dla rezerwatu sporządza się na okres 20 lat. Dla każdego z rezerwatów przyrody indywidualnie w planie ochrony, w zależności od celu ochrony rezerwatu i stanu zachowania zasobów przyrodniczych, formułowane są działania ochronne. Dokonywana ocena stanu przyrody, identyfikacja istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich skutków pozwala na określenie działań ochronnych niezbędnych, aby zachować rezerwat przyrody.

Aktualnie 90% rezerwatów przyrody w naszym regionie posiada obowiązujące plany ochrony, a pozostałe zadania ochronne.

W roku 2021 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy odebrała 8 kolejnych dokumentacji do planów ochrony wykonanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, dla następujących rezerwatów przyrody:

  • leśnych „Ostrowo”, „Stary Zagaj” i „Rogóźno Zamek”, których celem ochrony jest zachowanie: naturalnie kształtującego się drzewostanu, lasów liściastych o cechach naturalnych oraz wielogatunkowego lasu z udziałem jarzębu brekinii Sorbus torminalis, źródlisk oraz wód rzeki Gardęgi,
  • stepowych „Góra św. Wawrzyńca” i „Zbocza Płutowskie”, ustanowionych w celu zachowania stanowisk roślinności stepowej z ostnicą włosowatą Stipa capillata oraz z udziałem miłka wiosennego Adonis vernalis,  
  • krajobrazowego „Dolina Osy” obejmującego ochroną dolny odcinek doliny rzeki Osy z nie zmienioną szatą roślinną,
  • torfowiskowego „Źródła Gąsawki” zachowującego źródła rzeki Gąsawki,
  • florystycznego „Łąki Ślesińskie” ustanowionego w celu zachowania stanowiska reliktowej brzozy niskiej Betula humilis.

Powyższe dokumentacje umożliwią prawidłowe zaplanowane działań ochronnych i tym samym zachowanie najwyższych walorów przyrodniczych dla przyszłych pokoleń.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}