W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja granic - Środkowy Dunajec z dopływami

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wraz z firmą ProGea 4D sp. z o.o. przystąpiła do realizacji projektu pn. „Aktualizacja granic obszarów Natura 2000 chroniących rzeki karpackie w Małopolsce – etap I”. Zadanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Projekt dotyczy 5 obszarów Natura 2000 chroniących cenne przyrodniczo, nieuregulowane lub tylko w nieznacznym stopniu przekształcone fragmenty rzek karpackich wraz z powiązanymi z nimi cennymi gatunkami flory i fauny oraz zbiorowiskami roślinnymi.

Jednym z obszarów uwzględnionych w projekcie jest obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Środkowy Dunajec z dopływami PLH120088. W obecnych granicach obszar ten obejmuje:

•             rzekę Dunajec wraz z otoczeniem na odcinkach:

  • w górę rzeki od ujścia lewobrzeżnego dopływu Smolnik w miejscowości Marcinkowice, gm. Chełmiec do mostu w ciągu drogi krajowej nr 28 w Nowym Sączu,
  • w górę rzeki od ujścia prawobrzeżnego dopływu Dąbrówka Polska w Nowym Sączu do ujścia lewobrzeżnego dopływu Czarna Woda w Łącku,
  • w górę rzeki od ujścia lewobrzeżnego dopływu Kamienica w miejscowości Zabrzeż, gm. Łącko do północnej części miejscowości Krościenko nad Dunajcem,
  • w górę rzeki od południowej części miejscowości Krościenko nad Dunajcem do granicy Pienińskiego Parku Narodowego,

•             dolny odcinek rzeki Słomka wraz z otoczeniem - w górę rzeki od ujścia do Dunajca na granicy miejscowości Podegrodzie i Naszcowice, gm. Podegrodzie do mostu w miejscowości Przyszowa, gm. Łukowica;

•             dolny odcinek rzeki Kamienica wraz z otoczeniem - w górę rzeki od ujścia do Dunajca w miejscowości Zabrzeż, gm. Łącko do mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 968 Lubień- Zabrzeż w centrum miejscowości Szczawa;

•             dolny odcinek rzeki Ochotnica wraz z otoczeniem - w górę rzeki od ujścia do Dunajca w miejscowości Tylmanowa, gm. Ochotnica Dolna do mostu w rejonie osiedla Majdakówka w Ochotnicy Górnej, gm. Ochotnica Dolna.

Przedmiotami ochrony wg Standardowego Formularza Danych (SDF) w obszarze są:

Siedliska przyrodnicze:

  • 3220 Pionierska roślinność na kamieńcach górskich potoków
  • 3230 Zarośla wrześni na kamieńcach i żwirowiskach górskich potoków (Salici-Myricarietum część – z przewagą wrześni),
  • 3240 Zarośla wierzby siwej na kamieńcach i żwirowiskach górskich potoków (Salici-Myricarietum – część z przewagą wierzby),
  • 91E0 Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albae, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy źródliskowe),

Gatunki zwierząt:

  • 1163 głowacz białopłetwy,
  • 5264 brzanka.

Przeprowadzona w latach 2013 - 2014 r. na potrzeby sporządzenia planu zadań ochronnych inwentaryzacja przedmiotów ochrony, uzupełniona następnie w latach 2017-2019 r. o dodatkowe badania potwierdziła wcześniej sugerowaną konieczność korekty granic obszaru, głównie poprzez połączenie poszczególnych enklaw. W nowym kształcie granice mają odpowiadać lokalnym uwarunkowaniom przyrodniczym oraz umożliwić właściwą ochronę przedmiotów ochrony – obejmować koryta cieków wraz z ich otuliną biologiczną oraz niezabudowane tereny nadrzeczne w zasięgu wód powodziowych. Postuluje się również wydłużenie granic obszaru na Kamienicy do granic Ostoi Gorczańskiej (ze względu na spójność sieci Natura 2000) oraz uporządkowanie przebiegu granic tak, aby w miarę możliwości pokrywały się one z granicami działek ewidencyjnych. Ma to za zadanie uproszczenie kwestii związanych z użytkowaniem i ochroną obszaru Natura 2000.

Wstępna propozycja korekty granic obszaru Natura 2000 Środkowy Dunajec z dopływami jest dostępna poniżej.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z proponowaną korektą granic oraz wnoszenia wszelkich uwag, pytań i komentarzy w terminie: 25 października – 4 listopada br. w godz. 10:00 - 14:00. Konsultacje będą odbywać się w formie mailowej i telefonicznej — dane kontaktowe:

Koordynator projektu – Radosław Koryga – e-mail: radoslaw.koryga.krakow@rdos.gov.pl, tel. 12 619 81 20 – rozmowa łączona przez sekretariat RDOŚ (pytania w zakresie aktualizacji granic obszaru Natura 2000 Środkowy Dunajec z dopływami PLH120088).

Ponadto mogą Państwo przesyłać swoje pytania lub uwagi za pomocą tradycyjnej poczty na adres Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie lub faxem.

Dodatkowo z propozycją korekty granic obszaru można zapoznać się w dedykowanej aplikacji mapowej, która umożliwia również składanie uwag:

 

 

Instrukcja składania uwag w aplikacji mapowej dostępna poniżej.

W trakcie prac nad korektą granic dla obszaru Natura 2000 Środkowy Dunajec z dopływami PLH120088 przewidziane jest również spotkanie konsultacyjne w formie online, o czym zostaniecie Państwo poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem.

Po rozpatrzeniu sugestii i opinii wszystkich zainteresowanych stron, zostanie opracowana ostateczna propozycja korekty granic obszaru oraz poprawa Standardowego Formularza Danych, a w 2022 r. planowane jest złożenie wniosku o zmianę granic do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Materiały

Wstępna propozycja korekty granic obszaru Natura 2000 Środkowy Dunajec z dopływami
Korekta-granic---Środkowy-Dunajec-z-dopływami​_icon.zip 9.70MB
Instrukcja składania uwag w aplikacji mapowej
Instrukcja-składania-uwag-w-aplikacji-mapowej​_icon​_icon.pdf 1.56MB
{"register":{"columns":[]}}