W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dni krajobrazu już za nami...

Krajobraz

Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu trwały trzy dni, podczas których Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie uczestniczyła w dwóch wycieczkach przyrodniczo-krajobrazowych oraz przeprowadziła dwa wykłady. Zajęcia terenowe i kameralne dedykowane były dzieciom i młodzieży szkolnej, nauczycielom oraz seniorom.

W dniu 19.10.2021r odbył się wyjazd do Ojcowskiego Parku Narodowego, położonego w obszarze Natura 2000 Dolina Prądnika PLH120004. Uczestnikami wycieczki byli członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Miechowa. Spacer Doliną Prądnika był doskonałą okazją do zapoznania uczestników z genezą powstania skał wapiennych, czynnikami kształtującymi krajobraz  na przestrzeni wieków oraz widoczną w jesiennym aspekcie szatą roślinną.

Omawiając zbiorowiska roślinne, poza lasami grądowymi, szczególną uwagę zwrócono na dwa podtypy muraw kserotermicznych 6210-1- murawy naskalne i 6210-3 kwietne murawy kserotermiczne. Jednym z miejsc obrazujących mozaikę wymienionych siedlisk jest Góra Koronna. Właściwą strukturę i skład gatunkowy murawy kserotermiczne zawdzięczają prowadzonym tu zabiegom ochronnym, w szczególności wypasowi owiec i kóz oraz wycince krzewów. Punktem docelowym była Jaskinia Łokietka (miejsce zimowania kilku gatunków nietoperzy).

21.10.2021r wraz z uczniami i nauczycielami szkoły podstawowej nr 148 w Krakowie odwiedziliśmy Pustynię Błędowską, największy i najbardziej spektakularny w Europie obszar wydm śródlądowych, położony na Wyżynie Śląskiej. Występują tu dwa typy siedlisk przyrodniczych o charakterze muraw: 2330 wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi i 6120 ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe.

Poza aspektami przyrodniczymi, uczestnicy  poznali historię powstania pustyni oraz działania pozwalające na zachowanie jej unikatowych walorów. Uczniowie mieli również czas na krótki spacer w poszukiwaniu amonitów, ukrytych w pustynnych piaskach.

Wycieczce towarzyszyły nie tylko piękne jurajskie skalne krajobrazy, ale również zwierzęta, dzięki którym murawy zachowują bogactwo gatunkowe. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy gospodarstwo w Żarnowcu, którego Właściciel prowadzi wypas owiec przy pomocy psów rasy border collie, w obszarze Natura 2000 Biała Góra (Wyżyna Miechowska).

Świętowanie Dnia Krajobraz miało również charakter stacjonarny. W ramach spotkania w dniu 20.10.2021r w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji odbyły się dwa wykłady. Pierwszy, dedykowany uczniom klas 1-2  dotyczył „Obszarowych form ochrony przyrody na Wyżynie Małopolskiej”. Natomiast młodzieży klas 3-4 zaprezentowano „Zbiorowiska leśne i nieleśne w Polsce”.

{"register":{"columns":[]}}