W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania ochronne w podkarpackich rezerwatach

01.12.2020

Działania ochronne w podkarpackich rezerwatach

Zakończyła się realizacja działań z zakresu ochrony czynnej w podkarpackich rezerwatach przyrody Szachownica w Krównikach, JamyWinna GóraLeoncina i Sołokija, których konieczność realizacji wynika z specyfiki przedmiotów ochrony tych obiektów.

Rezerwat przyrody Szachownica w Krównikach chroni kompleks wilgotnych łąk z występującą tam obficie szachownicą kostkowatą Fritillaria meleagris - pięknie kwitnącej rośliny z rodziny liliowatych. Działania polegały na wykoszeniu powierzchni 5,77 ha (pozostały areał objęty jest dopłatami rolno-środowiskowymi, w związku z powyższym nie mogły być ujęte w projekcie) oraz wywiezieniu powstałej biomasy po za teren rezerwatu.

Rezerwat przyrody Jamy i Winna Góra to niewielkie rezerwaty na terenie miasta Przemyśl, ale wyjątkowe. Pierwszy z nich powstał dla ochrony jedynego naturalnego stanowiska w Polsce lnu austriackiego Linum austriacum, natomiast drugi dla ochrony stanowiska wisienki stepowej Prunus fruticosa. Zaplanowane działania na terenie rezerwatu Jamy, polegały na wykoszeniu całej powierzchni rezerwatów (1,99 ha) oraz wywiezieniu powstałej biomasy po za teren rezerwatu, natomiast w drugim rezerwacie konieczna była ręczna pielęgnacja istniejących sadzonek i okazów wisienki, usuwaniu konkurujących bylin,  wykaszaniu roślinności zielnej i usuwaniu konkurujących samosiewów drzew i krzewów. Biomasa została usunięta poza teren rezerwatu.

Rezerwat przyrody Leoncina we wsi Tarnawce, chroni naturalne stanowisko kłokoczki południowej Staphylea pinnata - świętego krzewu naszych przodków, którego drewno wykorzystywano do produkcji sprzętów domowych, nasiona do produkcji biżuterii (a później różańców), a także oleju, który służył jako paliwo do ówczesnych lamp. Prace wykonywane były na terenie całego rezerwatu (8,60 ha). W zakres działań wchodziło ograniczenie konkurencji ze strony krzewów i drzew poprzez ich usunięcie w najbliższym sąsiedztwie krzewów kłokoczki południowej.

Rezerwat przyrody Sołokija na terenie wsi Dziewięcierz to  naturalne skupisko jałowca pospolitego Juniperus communis, który występuje zróżnicowanych, osobliwych formach oraz towarzyszącej im interesującej florze kserotermicznej. Działaniem objęta była powierzchnia 3,00 ha. Wykonano prace polegające na usunięciu gatunków ekspansywnych ograniczających wzrost jałowców oraz wywiezieniem powstałej biomasy po za teren rezerwatu

Powyższe działania zostały dofinansowane z projektu Działania ochrony czynnej w rezerwatach przyrody województwa podkarpackiego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}