W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przeciwdziałanie korupcji

Pojęcie korupcji

 

Korupcja (łac. corruptio, ang. corruption) - według „Słownika wyrazów obcych” oznacza zepsucie, demoralizację, rozkład społeczny, zgniliznę, przekupstwo, łapownictwo, sprzedajność. Korupcja w sensie społeczno-ekonomicznym (ogólnym) określana jest jako:

  • wykorzystywanie władzy publicznej dla celów prywatnych;
  • zachowanie władz publicznych, korpusu służby cywilnej, w wyniku którego pracownicy służby cywilnej wzbogacają się w sposób bezprawny i nieuzasadniony lub przyczyniają się do wzbogacenia osób sobie bliskich, poprzez niewłaściwe wykorzystanie powierzonej im władzy;
  • czyn, który popełnia każdy, kto powodowany swoimi bezpośrednimi lub pośrednimi interesami narusza system reguł, za realizację których sam jest odpowiedzialny;
  • sprzeniewierzenie się zasadzie oddzielenia życia prywatnego od życia zawodowego.

Korupcja oznacza żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie, bezpośrednio lub pośrednio, łapówki lub jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści lub jej obietnicy, które wypacza prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku lub zachowanie wymagane od osoby otrzymującej łapówkę, nienależną korzyść lub jej obietnicę. Korupcja występuje najczęściej na styku sfery publicznej i prywatnej oraz w sytuacji konfliktu interesów.

Jest to zjawisko od zawsze obecne w dziejach ludzkości, zjawisko niepokojące, budzące uzasadniony sprzeciw. Jego negatywny wpływ na stosunki międzyludzkie i funkcjonowanie państwa spowodowało intensyfikację działań zmierzających do ograniczenia tej patologii. Korupcja prowadzi do marnotrawienia środ­ków publicznych, narusza zasadę wolnej konkurencji. Pozwala na realizację partykularnych celów osób lub grup wbrew prawu i dobru ogólnemu. Jest zjawiskiem nie tylko nieetycznym, ma tak­że negatywne dla państwa skutki ekonomiczne. Ogranicza inwestycje, hamuje rozwój, skutkuje podejmowaniem złych decyzji alokacyjnych.

Korupcja jest uważana za jeden z największych problemów społecznych kraju. Bardzo często uważa się ją za drugie – po bezrobociu – zagrożenie dla społeczeństwa. Dlatego też parlament i Rząd RP przyjęły szereg przepisów prawnych, mających na celu ograniczenie zjawisk korupcyjnych. Podjęte na ich podstawie działania administracji rządowej zapisane zostały w „Programie zwalczania korupcji – strategii antykorupcyjnej”, a następnie w „Rządowym programie przeciwdziałania korupcji na lata 2014-2019”.

Zapobieganie korupcji prowadzone jest przez liczne instytucje, organy i służby. Wśród organów ścigania najistotniejszą rolę odgrywają: Centralne Biuro Antykorupcyjne, Policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Istotne miejsce w systemie zwalczania korupcji zajmują organy kontroli. Kontroli Najwyższej Izby Kontroli podlega działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych, organów samorządu terytorialnego, komunalnych osób prawnych i komunalnych jednostek organizacyjnych.

 

Działania antykorupcyjne

 

Mając na celu eliminację zjawisk korupcyjnych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie realizuje działania mające na celu skuteczne przeciwdziałanie korupcji. Przewodnim celem realizowanych działań antykorupcyjnych jest stałe poszukiwanie i analizowanie wszelkich możliwych potencjalnych zagrożeń korupcyjnych, które mogą wystąpić w realizowanych działaniach na wszystkich poziomach zarządzania oraz natychmiastowe podejmowanie środków zaradczych zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia działania korupcyjnego.

W ramach działań prewencyjnych i profilaktycznych oraz wprowadzania polityki przejrzystości działań urzędu utworzone zostało specjalne konto e-mail: antykorupcja@rzeszow.rdos.gov.pl Adres ten ma służyć osobom, którym nieobojętne jest prawidłowe i transparentne, a przez to sprawne funkcjonowanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Co należy zgłaszać?

  • Nieprawidłowości i nadużycia w ramach działań Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie;
  • działania sprzeczne z literą prawa, mogące prowadzić do powstania szkody w mieniu Skarbu Państwa;
  • przypadki nadużywania lub przekraczania uprawnień, defraudacji, nepotyzmu, kumoterstwa, konfliktów interesów;
  • niesprawność lub luki prawne w obowiązujących procedurach, mogących prowadzić do nadużyć.

Kto może zgłaszać? Każdy! osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne, którym ustawa nadaje zdolność prawną.

Minimalne kroki przed zgłoszeniem?

  • Próba potwierdzenia, czy zgłaszane informacje są wiarygodne, a wątpliwości uzasadnione;
  • wykonanie testu "dobrej wiary", polegającego na odpowiedzi na pytanie, czy podejmowane działanie ma służyć środowisku, a przez to jest działaniem słusznym i racjonalnym, a w szczególności nie jest wymierzone jedynie w celu zdyskredytowania poszczególnych osób lub komórek i jednostek.

Podstawowe funkcje i zalety konta internetowego antykorupcja@rzeszow.rdos.gov.pl :

  • możliwość bezpośredniego zgłaszania nieprawidłowości i nadużyć;
  • dyskrecja i anonimowość osób zgłaszających - ochrona zgłaszającego!;
  • możliwość wspólnego wypracowania skutecznych rozwiązań;
  • możliwość szybkiej reakcji na zaistniałą sytuację;

możliwość konsultacji z pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz specjalistami z różnych dziedzin oraz dalszego procedowania przez nich zgłaszanych spraw.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
24.07.2023 11:06 Beata Knutel
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Beata Knutel - Naczelnik Wydziału Organizacyjno - Administracyjnego
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Przeciwdziałanie korupcji 1.0 24.07.2023 11:06 Beata Knutel

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}