W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

GREENHEALTH, czyli zrównoważone obszary chronione dla zdrowia i dobrobytu człowieka

16.05.2023

W dniach 8-11 maja 2023 r. w Murcji (Hiszpania) odbyło się pierwsze spotkanie międzyregionalne partnerów projektu pn. „Zrównoważone obszary chronione jako kluczowa wartość dla dobrobytu człowieka“ (GREENHEALTH). Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie jest interesariuszem tego projektu.

greenhealthLogo

Projekt „Zrównoważone obszary chronione jako kluczowa wartość dla dobrobytu człowieka“ (ang. Sustainable protected areas as a key value for human well-being), akronim: GREENHEALTH, jest projektem „miękkim”, który służy wymianie doświadczeń i wdrażaniu uzyskanej wiedzy dla poprawy stanu istniejącego.

Głównym jego celem -jest wzmacnianie związków miedzy ochroną różnorodności biologicznej a zdrowiem i dobrym samopoczuciem ludzi. W ramach projektu zostaną wypracowane praktyki godzące ochronę przyrody, realizowaną w ramach obszarów chronionych z potrzebami lokalnych społeczności w zakresie poprawy samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. 

Potrzeby te uwydatniła pandemia COVID, kiedy wiele osób zwróciło się w stronę natury jako sposobu na odcięcie się od stresu i niepewności związanych z tą nowa dla wszystkich sytuacją. Wzrosła wówczas liczba osób odwiedzających parki, lasy i obszary chronione. Trend ten był obserwowany nie tylko w Polsce, ale także innych krajach.

W związku z tym zaistniała pilna potrzeba ulepszenia polityk publicznych dotyczących obszarów chronionych, dostosowanie zarządzania nimi w celu osiągnięcia odpornych przestrzeni, które są dostępne dla poprawy dobrostanu wszystkich obywateli, ale bez uszczerbku dla ich celów środowiskowych.

Spotkanie było okazją do poznania się poszczególnych partnerów,  zaprezentowania przez hiszpańskich partnerów przykładów możliwych rozwiązań, a także wymiany wiedzy i doświadczeń partnerów z innych regionów.

W województwie podkarpackim blisko połowę powierzchni stanowią obszary chronione, z czego 32% stanowią obszary Natura 2000.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie jest instytucją, która odpowiada za realizację polityki ochrony środowiska w zakresie: zarządzania ochroną przyrody, w tym m.in. obszarami Natura 2000, kontroli procesu inwestycyjnego. Nadzoruje także rezerwaty przyrody, a pośrednio funkcjonowanie innych form ochrony przyrdy.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Interreg Europa 2021-2027.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronie Województwa Podkarpackiego natomiast o Programie Interreg Europa na stronie https://www.interregeurope.eu/

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}