W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwentaryzacja przyrodnicza na potrzeby powiększenia obszaru Natura 2000 Ostoja Czarnorzecka PLH180027

logotyp Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Projekt pn. "Inwentaryzacja przyrodnicza na potrzeby powiększenia obszaru Natura 2000 Ostoja Czarnorzecka PLH180027" realizowany jest w ramach umowy o dofinansowanie nr 869/2021/Wn50/NE-PR/D z dnia 9 września 2021 r. zmienionej Aneksem nr 1/57 ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Kwota dofinansowania: 39 000,00 zł 

Zadanie polega na pełnej inwentaryzacji części terenu obszaru Natura 2000 Ostoja Czarnorzecka PLH180027, która została włączona w granice refugium w 2022 r. na mocy decyzji Komisji Europejskiej. W tamtym czasie trwał już projekt dotyczący opracowania planu zadań ochronnych dla tego obszaru i nie można było go rozszerzyć o nowy teren badań. 

Inwentaryzacja będzie dotyczyć siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej oraz gatunków zwierząt z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. 

Monitoring zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem metodyki Państwowego Monitoringu Środowiska GIOŚ. 

Dla obszaru Natura 2000 PLH180027 Ostoja Czarnorzecka od 2020 r. procedowana była zmiana granic obszaru, polegająca na powiększeniu o siedlisko 8310 jaskinie nieudostępnione do zwiedzania, stanowiące miejsca hibernacji nietoperzy. Konkluzja powtórnego Seminarium Biogeograficznego z udziałem Komisji Europejskiej (Warszawa, marzec 2010r.) dla tego typu siedliska w regionie kontynentalnym wskazała na konieczność powiększenia obszaru. Znane naturalne jaskinie pozostawały w zdecydowanej większości poza ówczesnymi granicami obszaru. Wobec tego obecnie zaistniała konieczność uzupełnienia stanu wiedzy o przedmiotach ochrony oraz weryfikacja danych WZS pochodzących z 2008r., na podstawie których planowane było powiększenie obszaru.  Zamierzeniem prac jest również kontrolna doniesień o występowaniu widłozębu zielonego Dicranum viride na obszarze planowanego powiększenia, gatunku wymienionego w załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG z 21 maja 1992r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.

{"register":{"columns":[]}}