W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mopek

Mopek.


Mopek (Barbastella barbastellus) - gatunek uważany przez jednych autorów za gatunek osiadły, tzn. jego zimowe kryjówki znajdują się najczęściej w odległości kilku-kilkunastu kilometrów od letnich, zaś przez drugich za migranta średniodystansowego. W Polsce najdłuższy zarejestrowany przelot mopka wynosił 50 km. Na schronienia kolonii rozrodczych mopki wybierają szczeliny pod odstającymi płatami kory drzew, w spękaniach pni lub w ich rozwidleniach. Hibernuje w różnego typu podziemiach, takich jak: chłodnie, piwnice, jaskinie, sztolnie, forty, bunkry i tunele. Większość odnalezionych zimowych schronień mopka to sztuczne obiekty, wybudowane przez człowieka. Mopki na zimowiska wybierają obiekty chłodne i o dobrej cyrkulacji powietrza. Takie, których temperatura w ciągu zimy utrzymuje się w pobliżu 0°C: od -1°C do 6°C. Gatunek ten wykazuje duże przywiązanie do swoich schronień i powraca do nich co roku, jeśli warunki nie uległy zmianie. Mopek uważany jest ponadto, za gatunek płochliwy i zmieniający często swoje schronienia, gdy jest niepokojony. Niekontrolowana penetracja podziemi w okresie hibernacji może nie tylko doprowadzić do zaniku stanowiska mopka, ale również do śmierci osobników. Mopek jest przedmiotem ochrony w trzech obszarach natura 2000 objętych projektem tj. obszarach Natura 2000 Horyniec PLH180017 i Uroczyska Roztocza Wschodniego PLH060093, gdzie znajdują się jego schronienia zimowe w bunkrach tzw. Linii Mołotow oraz w obszarze Natura 2000 Ostoja Czarnorzecka PLH180027

Gatunek ten jest objęty ochroną w prawie międzynarodowym: Dyrektywa Siedliskowa: załącznik II i IV; Konwencja Berneńska – Załącznik II; Konwencja Bońska – Załącznik II; EUROBATS – Załącznik I, prawie krajowym: ochrona gatunkowa – ochrona ścisła (gatunek wymagający ochrony czynnej); ochrona strefowa – zimowiska, w których w ciągu 3 kolejnych lat choć raz stwierdzono ponad 200 nietoperzy (niezależnie od gatunku): strefa ochrony całorocznej – pomieszczenia i kryjówki zajmowane przez nietoperze. Kategorie IUCN: Czerwona lista IUCN (2011) – NT; Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce (2002) – DD; Czerwona lista dla Karpat (2003) – VU (w Polsce – VU). 

{"register":{"columns":[]}}