Powrót

Nietoperze zimują w bunkrach Linii Mołotowa

13.02.2026

Skontrolowaliśmy zimowiska nietoperzy w obszarze Natura 2000 Horyniec PLH180017. Monitoring potwierdził obecność chronionych gatunków i skuteczność dotychczasowych działań ochronnych.

kontrola bunkrów

10 lutego 2026 r. wspólnie z chiropterologiem Wojciechem J. Gubałą, przeprowadziliśmy kontrolę terenową w obszarze Natura 2000 Horyniec PLH180017 w miejscowości Nowe Brusno. Działania zrealizowano w ramach projektu „Aktualizacja planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 wraz z prowadzeniem monitoringów” (nr FENX.01.05-IW.01-0106/24).
Monitoring objął bunkry tzw. Linii Mołotowa, które stanowią miejsca bytowania nietoperzy zarówno w okresie letnim, jak i podczas zimowej hibernacji. 

Nietoperze w ekosystemie odgrywają kluczową rolę w regulowaniu liczebności owadów, w tym wielu gatunków szkodników rolniczych i leśnych. Ze względu na dużą wrażliwość na zmiany środowiskowe ich obecność stanowi również ważny wskaźnik stanu ekosystemu. Zwierzęta te wykazują duże przywiązanie do swoich schronień i wracają do nich co roku, jeśli warunki nie uległy zmianom.

Podczas wizji terenowej oceniono stan obiektów oraz zabezpieczeń, a także zinwentaryzowano zimujące osobniki trzech gatunków:

•    mopek (Barbastella barbastellus) (przedmiot ochrony w obszarze Natura 2000 Horyniec PLH180017),
•    gacek brunatny (Plecotus auritus),
•    gacek szary (Plecotus austriacus).

Osobniki przebywały w stanie hibernacji pojedynczo lub w niewielkich skupieniach.  

Kontrola potwierdziła skuteczność wcześniejszych działań ochronnych*, w tym montażu krat umożliwiających swobodny przelot nietoperzy przy jednoczesnym ograniczeniu dostępu osób postronnych oraz prac adaptacyjnych poprawiających warunki zimowania. Najchętniej wykorzystywane były bunkry odpowiednio zabezpieczone i przystosowane do hibernacji.
 

 

 

*Projekt pn. „Ochrona zagrożonych gatunków nietoperzy w ramach sieci Natura 2000 w województwie podkarpackim”, realizowany przez RDOŚ w Rzeszowie (nr POIS.02.04.00-00-0148/16-00). 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}