W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nocek duży


Nocek duży (Myotis myotis) - samice tego gatunku tworzą kolonie rozrodcze w dużych, ciepłych i izolowanych od świata schronieniach. Są to głównie obszerne strychy kościołów, umożliwiające swobodny lot. Samice i młode wiszą zwykle w wyższych partiach strychu, w miejscach widocznych, przyczepione do różnych elementów, najczęściej drewnianych. W Polsce nocki duże zimują w jaskiniach i innego typu podziemiach – np. w fortyfikacjach. Za okres hibernacji tego gatunku przyjmuje się w naszym kraju czas od połowy września do połowy kwietnia, lecz poszczególne osobniki mogą zapadać w zimowe odrętwienie później lub budzić się wcześniej – zależy od wieku, płci oraz kondycji samych nietoperzy, dostępności pokarmu, warunków pogodowych i regionu kraju. W szczeliny wciskają się rzadko. Częściej spotyka się je na szczycie zamkniętych od góry, podziemnych „kominów”, wywietrzników czy wnęk w stropie jaskiń. Miejsca takie, w których gromadzi się lżejsze, ciepłe powietrze, są preferowane przez nocki duże. Nocek duży jest przedmiotem ochrony we wszystkich obszarach Natura 2000 objętych projektem tj. obszarach Natura 2000 Horyniec PLH180017 oraz Uroczyska Roztocza Wschodniego PLH060093, gdzie znajdują się jego schronienia zimowe w bunkrach tzw. Linii Mołotowa,  obszarach Natura 2000: Kościół w Równem PLH180036, Kościół w Skalniku PLH180037, Ostoja Czarnorzecka PLH180027 oraz Rymanów PLH180016, gdzie znajdują się jego kolonie rozrodcze na strychach kościołów.

 Gatunek ten podlega ochronie w prawie międzynarodowym: Dyrektywa Siedliskowa: załącznik II i IV; Konwencja Berneńska – Załącznik II; Konwencja Bońska – Załącznik II; EUROBATS – Załącznik I, prawie krajowym: ochrona gatunkowa – ochrona ścisła (gatunek wymagający ochrony czynnej); ochrona strefowa – zimowiska, w których w ciągu 3 kolejnych lat choć raz stwierdzono ponad 200 nietoperzy (niezależnie od gatunku): strefa ochrony całorocznej – pomieszczenia i kryjówki zajmowane przez nietoperze Kategorie IUCN: Czerwona lista IUCN (2011) – LC; Czerwona lista dla Karpat (2003) – VU (w Polsce- VU).

{"register":{"columns":[]}}