W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie planów ochrony dla 5 rezerwatów przyrody w województwie podkarpacki sfinansowane ze środków NFOŚiGW

logotyp Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 

Projekt pn. „Opracowanie planów ochrony dla 5 rezerwatów przyrody w województwie podkarpackim"

realizowany jest w ramach umowy o dofinansowanie nr 597/2021/Wn-09/OP-WK/D z dnia 25 czerwca 2021 r., zmienionej Aneksem nr 1/254 z dnia 14 marca 2022 r.

ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kwota dofinansowania: 211 760,00 zł

Projekt pn. "Opracowanie planów ochrony dla 5 rezerwatów przyrody w województwie podkarpackim" ma na celu opracowanie dokumentacji planów ochrony dla rezerwatów przyrody "Bagno Przecławskie", "Końskie Błota", "Zakole", "Torfy", "Szachownica w Krównikach", która jest bazą do powstania planu ochrony -instrumentu planistycznego, będącego podstawą skutecznej ochrony rezerwatu przyrody oraz efektywnego zarządzania nim. Dokumentacja ta jest swoistą inwentaryzacją przyrodniczą wskazanego terenu, zakłada poznanie zasobów, tworów i składników przyrody, a także walorów krajobrazowych oraz wartości kulturowych, ocenę stanu i prognozę przyszłych zmian; w sposób precyzyjny opisuje przedmiot ochrony rezerwatu i określa kierunek działań mających na celu poprawę stopnia zachowania i ochrony bioróżnorodności, jak i różnorodności krajobrazowej. Zadanie realizowane będzie w wybranych fragmentach województwa podkarpackiego - spośród występujących tu 97 rezerwatów wybrano 5 obiektów wymagających kompleksowego zaplanowania ochrony z uwagi na specyfikę celów i przedmiotów ochrony, potrzebę zdefiniowania i zapobiegania zagrożeniom wewnętrznym i zewnętrznym, uwzględniając ponadto otaczające te obiekty środowisko przyrodnicze oraz oczekiwania społeczne.

Krótka informacja o poszczególnych obiektach przedstawia się następująco:

 

  1. "Bagno Przecławskie" - znajduje się na terenie gminy Przecław, powierzchnia: 25,56 ha, rezerwat torfowiskowy, którego celem ochrony jest zachowanie w stanie naturalnym wielu zbiorowisk, zwłaszcza roślinności torfowiskowej, charakterystycznych dla Kotliny Sandomierskiej, położony poza granicami wielkoobszarowych form ochrony przyrody; brak otuliny.
  2. "Końskie Błota" - położony w powiecie mieleckim, gminie Przecław, miejscowości Rzemień. Rezerwat leśny, którego celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i przyrodniczych zbiorowisk roślin torfowych i wodnych wraz z interesującym układem siedlisk leśnych oraz stanowisk roślin i zwierząt chronionych; brak otuliny.
  3. "Zakole" - rezerwat torfowiskowy położony w powiecie bieszczadzkim, gminie lutowiska. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych zespołów pierwotnej roślinności torfowiskowej; brak otuliny.
  4. "Torfy" - znajduje się w powiecie dębickim w gminie Czarna. Rezerwat torfowiskowy, którego celem ochrony jest zachowanie stanowiska rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia) oraz innych gatunków roślin związanych z biotopem torfowiska i boru bagiennego, a także miejsc lęgowych i ostoi rzadkich gatunków ptactwa wodno-błotnego; brak otuliny.
  5. "Szachownica w Krównikach" - znajduje się na terenie gminy Przemyśl, powiat przemyski, o powierzchni 17,25 ha, rezerwat florystyczny, którego przedmiotem ochrony jest stanowisko rzadkiej rośliny szachownicy kostkowatej. Brak innych form ochrony przyrody; brak otuliny.

 

 
 
 
{"register":{"columns":[]}}