W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Owczarki podhalańskie będą chronić owce przed wilkami

12.02.2021

Owczarki podhalańskie będą chronić owce przed wilkami

Dwa małe owczarki podhalańskie, które zostały przekazane podkarpackim hodowcom, spędzą tę zimę razem ze stadem. Dzięki temu nastąpi socjalizacja psa z owcami, za których bezpieczeństwo będzie odpowiadał. Po tym okresie będzie się on czuł członkiem stada, stale z nimi przebywał i instynktownie odpędzał zbliżających się intruzów.  Ta ochrona jest u tej rasy  instynktowna i nie wymaga treningu.

Psy pochodzą z certyfikowanych hodowli, co gwarantuje właściwy wzorzec rasy. Tym samym oprócz znaczenia użytkowego w ograniczaniu szkód w pogłowiu owiec, powodowanych przez wilki, akcja przyczynia się do zachowania tej pięknej, polskiej rasy.

Szczenięta zostały zakupione przez Fundację WWF Polska i w ramach porozumienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie, przekazane nieodpłatnie do hodowców, którzy borykają się z problemem szkód wilczych, do których wcześniej trafiły już elektryczne ogrodzenia (tzw. elektryczne pastuchy), w ramach współpracy z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Samo ogrodzenie elektryczne stanowi swego rodzaju barierę psychologiczną dla wilków. Raz porażone prądem, z reguły unikają powtórnego kontaktu z zabezpieczeniem.  Jednak  zdarzają się osobniki dla których impuls elektryczny nie jest wystraczającym "odstraszaczem", wówczas z pomocą przychodzi pies pasterski. Mamy nadzieję, że nasza wspólna akcja przyniesie zamierzone efekty? Dobrostan i dalszy rozwój przekazanych szczeniaków będzie monitorowany przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Fundacji WWF.

Współpraca Fundacji WWF Polska z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie w ograniczaniu szkód powodowanych przez wilki i niedźwiedzie, trwa od początku funkcjonowania Dyrekcji. Co roku staramy się wspomagać hodowców poprzez zakup i nieodpłatnie przekazywanie zabezpieczeń (głównie ogrodzenia elektryczne, a także siatki ogrodzeniowe), chroniących stada i pasieki. Dzięki uprzejmości WWF skala wsparcia jest większa. Od początku roku 2009 rozdaliśmy wspólnie kilkaset tego typu instalacji.

Jak zachować się, jeśli podczas wycieczki spotkamy stado owiec z psem stróżującym lub samego psa? Oto najważniejsze zasady:  

  1. Psy ustanawiają granicę bezpieczeństwa zbliżając się i szczekając. Jeśli pies szczeka, zachowaj spokój i odsuń się. Jeśli uciekasz lub krzyczysz, mogą się zdenerwować i Cię odpędzać.  

  1. Psy są duże i silne, by odstraszać intruzów. Jeśli zbliżysz się za bardzo, będą próbowały cię przestraszyć. Zachowaj odległość co najmniej 20 metrów. Trzymaj swojego psa na smyczy.  

  1. Jeśli jedziesz na rowerze, zejdź z niego i idź dalej prowadząc rower.  

  1. Nawet jeśli nie widzisz przy psach stada, nie oznacza to, że psy są porzucone. Jeśli zobaczysz dorosłego psa lub szczeniaka – nie zabieraj go, ale poszukaj kontaktu z najbliższym hodowcą lub RDOŚ.  

  1. Nie zbliżaj się, nie rób zdjęć i nie karm ani zwierząt ze stada ani psów pracujących! 

{"register":{"columns":[]}}