W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Problemowe drapieżniki chronione

06.04.2023

W siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie dyskutowano o problematyce sytuacji konfliktowych powodowanych przez duże drapieżniki chronione

spotkanieJST&RDOS

Południe województwa podkarpackiego to region gdzie koncentruje się populacja niedźwiedzia i wilka, stąd też o spotkanie z tymi drapieżnikami nie trudno. Niestety coraz częściej pojawiają się one w pobliżu zabudowań ludzkich.

Pomimo, że incydentów realnie zagrażających zdrowiu i życiu ludzi było niewiele, to widok dużego drapieżnika w pobliżu domów budzi uzasadniony niepokój i obawy wśród lokalnych społeczności.

Mając na względzie coraz częstsze incydenty związane z pojawianiem się wilków i niedźwiedzi w osadach ludzkich, mogących stanowić zagrożenie dla obywateli, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie zaprosił Prezydentów Miast, Burmistrzów Miast i Gmin, Wójtów Gmin wraz z pracownikami merytorycznymi do siedziby Dyrekcji.

Spotkanie, które odbyło się 29 marca 2023 r. miało charakter szkolenia i warsztatów w zakresie procedur uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów wilka czy niedźwiedzia (kompetencja RDOŚ) lub na ich eliminację (kompetencja GDOŚ). Przedstawiono i omówiono na nim także najczęstsze sytuacje konfliktowe powodowane przez te gatunki oraz przeanalizowano sposoby i możliwości postępowania w przypadku takich sytuacji. Było to miejsce do dyskusji i wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Z uwagi na skalę problemu informujemy, że wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania lub do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli taka formacja funkcjonuje na terenie danej gminy. Obowiązek ten wynika z zapisów w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zgodnie z którym zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym sprawy związane z utrzymaniem porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia. W sytuacjach naprawdę pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj, pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej. Natomiast do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie należy zgłaszać przypadki stwierdzonych szkód wyrządzonych przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki i żubry.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie nie odpowiada za ochronę i zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Zakres zadań regionalnego dyrektora ochrony środowiska określa art. 131 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Nie mniej jednak może on podejmować współpracę z organami jednostek samorządu terytorialnego w sprawach m.in. ochrony przyrody, co też w miarę swoich możliwości robimy. W wielu konfliktowych sytuacjach powodowanych zwierzętami chronionymi jako pierwsi jesteśmy na miejscu. Służymy również pomocą merytoryczną.

{"register":{"columns":[]}}