W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przeciwdziałanie sytuacjom konfliktowym z udziałem dużych drapieżników

25.07.2023

Wraz z odbudową populacji dużych drapieżników, rosnącym wyzwaniem staje się wypracowanie zgodnej koegzystencji tych zwierząt z ludźmi. Zwiększanie zasięgu występowania i liczebności wilków i niedźwiedzi, w połączeniu z rozpowszechnieniem zabudowy, stwarza potencjał do spotkań tych zwierząt oraz konfliktów na linii człowiek-dzika przyroda. Fundacja Bieszczadziki z Bukowska proponuje działania mające na celu łagodzenie sytuacji konfliktowych

grupa ludzi na sali wykładowej, na pierwszym planie po lewej prowadzące spotkanie, tyłem do kadru

7.07.2023 r. w Szczawnem odbyło się spotkanie robocze zorganizowane przez Fundację Bieszczadziki, którego tematem przewodnim były zdarzenia konfliktowe z udziałem dużych drapieżników. Uczestnikami było 28 osób z 24 jednostek samorządowych Podkarpacia oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Przedstawiciele Fundacji Bieszczadziki przybliżyli zgromadzonym aktualne możliwości i ograniczenia w zarządzaniu konfliktami z udziałem dużych drapieżników, charakter i sposób działalność Fundacji oraz tworzonej przez nią grupy interwencyjnej, odpowiadającej na pojawiające się problemy. Jednak głównym celem spotkania było przeszkolenie samorządów z rejestrowania zdarzeń konfliktowych przy użyciu aplikacji opracowanej przez Fundację.

Narzędzie to będzie służyć do systematycznego, ujednoliconego rejestrowania zdarzeń konfliktowych z udziałem chronionych drapieżników (tj. wilk, ryś, niedźwiedź). Rejestr raportowanych zdarzeń będzie stanowił źródło informacji o skali takich sytuacji, ich charakterze, a także pozwoli wnioskować o ich podłożu i będzie stanowić podstawę do podjęcia adekwatnych działań. Ta inicjatywa, rekomendowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie, zyskała poparcie wielu lokalnych samorządów i rejestr jest prowadzony obecnie w 23 gminach.

Wprowadzenie rejestru zdarzeń jest ważnym krokiem w zapewnieniu zgodnej koegzystencji ludzi i zwierząt, bezpieczeństwa publicznego i właściwego zarządzania populacjami gatunków chronionych. Rzetelne dokumentowanie okoliczności obserwacji drapieżników umożliwi analizowanie bieżącej sytuacji oraz podejmowanie działań prewencyjnych, monitoringowych i interwencyjnych, adekwatnych do sytuacji. Rejestr będzie funkcjonował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców, którzy telefonicznie mogą przekazać do właściwej gminy informację o obserwacjach zwierząt przy zabudowie lub w innych niepokojących okolicznościach. Należy podkreślić, że w celu wczesnego wykrywania i minimalizowania konfliktów, niezwykle ważne jest notowanie wszystkich obserwacji (np. zwierząt przebiegających przez drogę lub szukających pokarmu przy śmietnikach nocą), zanim problem eskaluje.

{"register":{"columns":[]}}