W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rezerwat przyrody „Lisia Góra” z planem ochrony

26.07.2023

25 lipca 2023 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał zarządzenie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Lisia Góra”. Plan zacznie obowiązywać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego

Czerwona tablica na tle zieleni, z napisem: rezerwat przyrody Lisia Góra

Rezerwat przyrody „Lisia Góra” położony jest na terenie miasta Rzeszowa w pobliżu terenów rekreacyjnych nad Wisłokiem. Stanowi enklawę zieleni i namiastkę dzikości. Jego walory przyrodnicze i lokalizacja sprawiają, że jest on jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Rzeszowa oraz miejscem spacerów mieszkańców. Z tego względu jego ochrona jest trudna. Dokumentem, który ma usprawnić to zadania jest plan ochrony.

Prace nad planem rozpoczęły się jeszcze w 2017 r. i zakończyły w bieżącym roku. Tak długi okres czasu jest wynikiem wielu perypetii związanych z dotychczasowym – jak się okazało błędnym – postrzeganiem tego rezerwatu.

Rezerwat ten określany jest niekiedy mianem małej puszczy białowieskiej z uwagi na duże skupisko sędziwych dębów. Uważano też, że stanowi pozostałość Puszczy Sandomierskiej. Takie spojrzenie sprawiło, że pierwotna koncepcja planu ochrony odnosiła się do aktualnego stanu i ten właśnie stan miała chronić.

Ostateczna koncepcja, którą zawiera plan ochrony jest wręcz rewolucyjna!

Opiera się ona na wieloletnich badaniach naukowych realizowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, na podstawie których diametralnie zmienia się obraz „Lisiej Góry”.

Ale o tym za chwilę.

Skąd taka radykalna zmiana wizji? Jej genezą jest szereg uwag złożonych do pierwotnej dokumentacji do planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Lisia Góra” w ramach udziału społecznego oraz tych, zgłaszanych przez członków Regionalnej Rady Ochrony Przyrody – organu doradczego Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Najistotniejszy zarzut dotyczył błędnie zdiagnozowanych zagrożeń, nieadekwatnych do genezy i stanu przedmiotu ochrony – starodrzewu dębowego.

Z tego względu zleciliśmy opracowanie ekspertyzy dendrologicznej starodrzewu dębowego w rezerwacie przyrody „Lisia Góra”. Zadania podjął się Pan prof. dr hab. Andrzej Bobiec ze swoim zespołem. Wykonana ekspertyza dostarczyła wielu istotnych informacji – wręcz sensacyjnych. Dokument ten znajduje się pod tekstem.

Najistotniejsze tezy z ekspertyzy:

    • rezerwat przyrody „Lisia Góra” nie stanowi pozostałości dawnego lasu naturalnego, tj Puszczy Sandomierskiej;
    • na obszarze rezerwatu występują trzy, wyraźnie odrębne, drzewostany dębowe. Początkiem najstarszego z nich - drzewostanu na stromej skarpy lessowej - było prawdopodobnie kilka dębów o charakterze drzew pastwiskowych, tj. wielopiennych, szerokich i nisko ugałęzionych;
    • austriackie i austrowęgierskie mapy wojskowe z końca XVIII w. i połowy XIX w. jednoznacznie dowodzą „nieleśnej” genezy obecnego starodrzewu. Na skarpie zaznaczone jest tam pastwisko z pojedynczymi drzewami lub krzewami, na wierzchowinie zaś pola uprawne;
    • zdecydowana większość drzew obecnego starodrzewu pojawiła się na „Lisiej Górze” między 1860 a 1880 r., w wyniku – prawdopodobnie – dość nagłej zmiany sposobu wykorzystania/użytkowania gruntu. Jednowiekowy charakter młodszego drzewostanu dębowego może wskazywać na jego sztuczne pochodzenie. Mógł powstać w wyniku realizacji koncepcji parku podmiejskiego, a później również jako efekt celowego “zalesiania” obszaru “Lisiej Góry”, traktowanego już jako rezerwat leśny;
    • podstawą koncepcji ochrony starodrzewu dębowego powinno być uwzględnienie fizjograficznego i eko-historycznego zróżnicowania obszaru rezerwatu.

Dane te wskazywałyby na konieczność podjęcia wielu, niekiedy drastycznych działań z zakresu ochrony czynnej, które mogłyby wywołać szok wśród mieszkańców przyzwyczajonych dla aktualnego krajobrazu „Lisiej Góry”.

Finalna idea ochrony "Lisiej Góry" łączy dwie wizje na ten obiekt.

Z tego względu teren rezerwatu przyrody został podzielony na 4 strefy (mapa prezentująca podział znajduje się pod tekstem). Działania skierowane na zachowanie przedmiotu ochrony, tj. sędziwych dębów, uwzględniające wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, realizowane będą w strefie I, II i fakultatywnie w strefie III. Najintensywniejsze zabiegi polegające na całkowitym, stopniowym odsłanianiu dębów (w kierunku świetlistej dąbrowy), przewidziano w strefie I. Mniej intensywne, koncentrujące się wyłącznie na miejscowym usuwaniu podszytu wokół najcenniejszych okazów dębów, zaplanowano w strefie II, fakultatywnie w strefie III.

Strefa IV pozostaje bez zabiegów.

Podjęto również szereg działań skierowanych na ograniczanie antropopresji oraz zapewnienia bezpieczeństwa ludziom odwiedzającym rezerwat.

 

Plan ochrony dla rezerwatu przyrody „Lisia Góra”

 

 

Materiały

Ekspertyza dendrologiczna Lisia Góra
Ekspertyza​_Lisia​_Góra​_2019.pdf 2.55MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}