W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy

22.09.2023

W dniach 20-22 września 2023 r.  w Łodzi odbyło się 12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy. Tematem przewodnim wydarzenia były "Trasy Kulturalne - społeczne i twórcze wymiary dziedzictwa kulturowego w perspektywie postindustrialnej".

12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy.

Forum Doradcze w 2023 r. organizowane było przez sekretariat Rozszerzonego Porozumienia Częściowego w sprawie Szlaków Kulturowych Rady Europy (EPA) oraz Europejski Instytut Szlaków Kulturowych (EICR), we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Uczestnicy z 40 państw członkowskich EPA i przedstawiciele 47 certyfikowanych Szlaków Kulturowych w trakcie 3-dniowej dyskutowali na temat „roli dziedzictwa kulturowego w budowaniu pokojowego i demokratycznego społeczeństwa” w społeczeństwach postindustrialnych, łącząc ją ze współczesnymi wyzwaniami dla dziedzictwa, wynikającymi z konfliktów i klęsk żywiołowych, a także zmian klimatycznych. W ostatnich miesiącach do Rozszerzonego Porozumienia Częściowego w sprawie Szlaków Kulturowych przystąpiła Malta, Czechy i Mołdawia.

Forum otworzyli Zastępca Sekretarza Generalnego Rady Europy Bjørn Berge, Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda oraz Zastępca Prezydenta Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka. Zastępca Sekretarza Generalnego Bjørn Berge podkreślił, że Łódź jest szczególnie istotna dla tematyki tegorocznego Forum ze względu na postindustrialne zmiany, transformację miasta po upadku przemysłu tekstylnego oraz udane wysiłki na rzecz wykorzystania jego renomowanego dziedzictwa przemysłowego i secesyjnego. „To forum jest okazją do dzielenia się, dyskusji i uczenia się na dobrych przykładach tego, jak dziedzictwo kulturowe można pielęgnować dzięki szerokiemu wachlarzowi obecnych wyzwań i jak móc prosperować w XXI wieku – a także służyć jako punkt zjednoczenia europejskiej kreatywności i tożsamości” , powiedział.

Program Forum obejmował Dialog Wysokiego Szczebla z udziałem Zastępcy Sekretarza Generalnego Rady Europy oraz przedstawicieli czterech państw członkowskich EPA: Polski, Litwy, Czech i Mołdawii. Podczas wydarzenia wyemitowano wiadomość wideo Ministra Kultury Ukrainy Rostysława Karandiejewa na temat odbudowy i rekonstrukcji pokonfliktowej oraz po klęsce żywiołowej. Uczestnicy Forum z państw członkowskich Rady Europy, naukowcy i praktycy zajmujący się dziedzictwem kulturowym przedstawiali dowody na to, w jaki sposób standardy, polityki i inicjatywy Rady Europy, takie jak program Szlaki Kulturowe, przyczyniają się do dynamicznej ewolucji ochrony i promocji europejskiego dziedzictwa kulturowego, wykorzystując platformy cyfrowe i włączenie społeczne do ożywiania dziedzictwa poprzez udział obywateli i zaangażowanie społeczności lokalnej.

Łódź, gospodarz tegorocznej edycji Forum, jest jednym z miast znajdujących się na Europejskiej Trasie Dziedzictwa Przemysłowego.

Program Szlaków Kulturowych Rady Europy obejmuje 47 tras, z czego 17 przebiega przez terytorium RP.

Polska przystąpiła do Rozszerzonego Porozumienia Częściowego w sprawie Szlaków Kulturowych w 2017 r.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}