W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

19.01.2021

MA

Tematem obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau jest los Dzieci.

Obchody odbędą się w przestrzeni internetowej. Transmisja wydarzenia rozpocznie się 27 stycznia 2021 r. o godzinie 16.00 i będzie dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz 76.auschwitz.org, a także na kanale YouTube Miejsca Pamięci, na Facebooku oraz Twitterze. 

Odbędzie się także dyskusja online pt."Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka" 

Informacja na stronie Muzeum:

– W Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej  232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla upamiętnienia skuteczności i poświęcenia polskich dyplomatów oraz ich żydowskich i polskich współpracowników dla ratowania Żydów z Zagłady, ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Stałe Przedstawicielstwo RP przy Radzie Europy zaprasza do obejrzenia filmu dokumentalnego Instytutu Pamięci Narodowej „Paszporty Paragwaju”, w reżyserii Roberta Kaczmarka, który opowiada mało znany szerszemu odbiorcy wątek historii Polski, jakim była działalność grupy posła Aleksandra Ładosia na rzecz ratowania Żydów. W skład tej grupy wchodzili: zastępca Aleksandra Ładosia Stefan Ryniewicz, wicekonsul RP Konstanty Rokicki, attaché polskiego poselstwa Juliusz Kühl i dwóch przedstawicieli organizacji żydowskich – Abraham Silberschein (Światowy Kongres Żydów i założony przez niego RELICO – Committee for Relief of the War-Stricken Jewish Population) oraz Chaim Eiss (Agudat Israel). Grupa ta w latach 1942-43 zajmowała się podrabianiem i szmuglowaniem ze Szwajcarii do Polski i innych krajów Europy paszportów krajów Ameryki Łacińskiej dla Żydów.

„Paszporty Paragwaju” to historia, która obrazuje jeden z wielu wysiłków polskich dyplomatów, aby ratować życie i alarmować świat o Holokauście w Europie. To jeden z wielu pamiętnych przykładów prób ratowania Żydów przez zagranicznych dyplomatów w różnych częściach świata.

Grupa Ładosia była nieformalną grupą polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich w Bernie, współpracujących przy zdobywaniu paszportów krajów Ameryki Południowej dla Żydów więzionych w gettach przez nazistowskich niemieckich okupantów Polski i innych krajów europejskich. Dzięki paszportom wielu Żydów uniknęło deportacji do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze takich paszportów trafiali do obozów internowania w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) i do okupowanej Francji (Vittel). Niestety, niewielu uratowanych w ten sposób ludzi przeżyło wojnę, a często rodziny dopiero teraz dowiadują się o szczegółach ocalenia.

„Paszporty Paragwaju”:

Wideo

{"register":{"columns":[]}}