W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody czterechsetnej rocznicy śmierci Hetmana Stanisława Żółkiewskiego

07.10.2020

W miejscu bohaterskiej śmierci Wielkiego Hetmana Stanisława #Żółkiewski w miejscowości Berezovca koło Otaci – dokładnie cztery wieki po tym wydarzeniu – odprawiona została polowa Msza św. w intencji wielkiego polskiego dowódcy i patrioty. Następnie, pod odnowionym w tym roku staraniem Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" obeliskiem, złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Oddano również symboliczny salut.

Msza św. przy pomniku poświęconym Hetmanowi Stanisławowi Żółkiewskiemu

W uroczystości wziął udział Ambasador Bartłomiej Zdaniuk, Konsul Tomasz Twardy, Attaché Obrony Pułkownik Paweł Stuleblak, przedstawiciele samorządów lokalnych, firmy Moldova-Zahăr, nauczycieli języka polskiego oraz miejscowej Polonii.

Mszę koncelebrowaną odprawili ks. Krzysztof Płonka, proboszcz parafii św. Anny w Ungienach, gdzie niedawno została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona 400-leciu Bitwy pod Cecorą oraz ks. Grzegorz Czubak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Cupcinach.

W swoim wystąpieniu Ambasador zwrócił uwagę na ścisłą więź, jaka łączy Polaków na całym świecie, jak i obecne pokolenia z tymi, które nas poprzedziły i tymi, które po nas nastąpią. W tym kontekście można bez wahania stwierdzić, że poniesione cztery wieki temu wysiłek i ofiara Wielkiego Hetmana Stanisława Żółkiewskiego nadal przynoszą bogate owoce.

Pamięć o naszych bohaterach żyje tak dzięki miejscom pamięci, jak i w Polakach mieszkających w Republice Mołdawii.

Amor Patriæ nostra lex!